Takiej inwestycji w tym miejscu nie było od prawie 70 lat

W nowo powstającym skrzydle Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego uroczyście wmurowano kamień węgielny.

Budowa nowego skrzydła rozpoczęła się w czerwcu 2023 roku, a do końca 2024 r., planowane jest zakończenie prac konstrukcyjnych do poziomu „+2”.

– To pierwsza od ponad 70 lat tak duża inwestycja na terenie naszego szpitala – mówił dr n. med. Przemysław Daroszewski, dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi. – Bardzo mnie ona cieszy, ponieważ jesteśmy wiodącym ośrodkiem w zakresie ortopedii dziecięcej. Obecnie jesteśmy jednym z niewielu szpitali w Polsce, w których blok operacyjny pracuje od godz. 7 rano aż do do 19. A mimo to nadal wielu pacjentów oczekuje na nasze świadczenia.

Dzięki wzniesieniu nowego skrzydła szpital będzie mógł zaopiekować się pacjentami kompleksowo. Opieka zacznie się od udzielenia porady specjalistycznej, poprzez wykonanie zabiegu, na rehabilitacji kończąc.

– Powiedzieć, że jestem pod wrażeniem, to nic nie powiedzieć – przyznała Izabela Leszczyna, minister zdrowia. – Myślę, że profesor Wiktor Dega byłyby dziś nie tylko dumny, ale i szczęśliwy. Dumny z tego, że kontynuujecie jego wspaniałą tradycję ortopedii i rehabilitacji. I szczęśliwy, ponieważ dbacie przy tym o radość i uśmiech dzieci. Za to szczególnie chciałabym podziękować.

W maju budynek został oddany w stanie surowym zamkniętym. Umożliwiło to budowlańcom dalsze prace nad jego wyposażeniem.

– Jestem dumny z poznańskich szpitali, bo naprawdę mamy się czym pochwalić – mówił Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Szpital im. profesora Degi jest jednak dla mnie miejscem wyjątkowym, ponieważ trafiałem tu wielokrotnie po kontuzjach sportowych. Widziałem na własne oczy, jak dobrze są tu traktowani pacjenci i z jakim zaangażowaniem pracuje personel. Dziękuję za państwa działania i obiecuję, że będziemy razem dalej zabiegać o kolejne środki na rozbudowę szpitala. Widać, że ta współpraca przynosi efekty. 

fot. źródło: UMP

Na poziomie -1 nowego budynku znajdą się: laboratorium analityczne, szpitalna apteka, Dział produkcji i zaopatrzenia ortopedycznego oraz centralna sterylizacja. Parter będzie miejscem na gabinety lekarskie i kwalifikacyjne, poradnie szpitalne oraz pracownie: RTG, USG, EMG i ENG, a także pracownię leczenia bólu. Na tym poziomie będzie także centralne laboratorium oraz punkt zaopatrzenia. 

Na pierwszym piętrze zaplanowano blok operacyjny z siedmioma specjalistycznymi salami oraz z mieszczącą 10 łóżek salą wybudzeń. Będzie tam także sala intensywnej opieki pooperacyjnej na 2 łóżka dla dzieci oraz tyle samo dla dorosłych. Drugie piętro zajmie Oddział ortopedyczny dziecięcy (który mieścić się będzie również na trzecim piętrze) oraz taras widokowy z zielenią dla pacjentów i ich opiekunów. 

Na każdej kondygnacji przewidziano zaplecza socjalne, odpowiednie do liczby osób pracujących w danej części szpitala oraz ich potrzeb.

Dodatkowo powstanie nowy, liczący około 80 miejsc parking dla pacjentów szpitala – z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami.

Zintegrowanie nowego skrzydła z istniejącym budynkiem rehabilitacji poprzez specjalnie wybudowany łącznik umożliwi chorym korzystanie z szerokiego zakresu terapii w jednym miejscu.

Przy szpitalu działa już Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji dla Dzieci. To nowa inwestycja, której koncepcja powstała już w czerwcu 2019 roku. Wtedy rozpoczęły się prace modernizacyjne, w wyniku których w powstało Centrum Technologicznie Wspomaganej Rehabilitacji. Do tej pory udzielono w nim pomocy tysiącom młodych pacjentom z mózgowym porażeniem dziecięcym. 

Na parterze znajduje się Laboratorium Chodu, rejestracja, poczekalnia i szatnia dla pacjentów. Piętro wyżej jest sala rehabilitacyjna wyposażona w monitoring. Na drugim piętrze powstało pomieszczenie dla rodziców, z podglądem na salę rehabilitacyjną. Są tam również gabinety lekarzy, fizjoterapeutów i pedagogów, gabinet badań, a także pomieszczenia socjalne dla pracowników i magazynki.

czytaj także: Dają innym drugie życie

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl