Dają innym drugie życie

Wystartowała 17. edycja kampanii społecznej Drugie życie Fresenius Medical Care. Celem akcji jest promowanie rozmowy o transplantacji oraz zachęcanie do podpisywania oświadczeń woli, które są deklaracją oddania narządów do przeszczepu.

Liczba dawców rośnie

Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji „Poltransplant” wynika, że w 2022 roku w Polsce przeszczepiono 1402 narządy od zmarłych dawców. To o ponad 120 więcej niż w poprzednim roku. W minionym roku odnotowano znaczący wzrost liczby przeszczepów. Łącznie wykonano 1805 zabiegów przeszczepienia organów takich jak nerki, serce, wątroba, trzustka i płuca.

– Dla nas, lekarzy transplantologów, każda taka akcja jest ogromnym wsparciem. Liczba przeszczepów w Polsce wzrasta,. Rok 2023 był naprawdę bardzo dobry w tym zakresie. Jednak nie chciałbym skupiać się na rekordach, ale na ustabilizowaniu tendencji wzrostowej. Dlatego rozmowy o świadomym dawstwie narządów są tak istotne. Młodzież, angażując się w kampanię, inspiruje swoich bliskich i otoczenie do refleksji nad tym, jak wielki dar mogą ofiarować. Z ich pomocą budujemy most między medycyną a społeczeństwem, co w ostatecznym rozrachunku pozwala nam ratować więcej istnień. W Światowym Dniu Donacji i Transplantacji zachęcam do rozmów o potencjalnym oddaniu narządów. Nigdy nie wiadomo, kiedy i kto będzie miał szansę podarować komuś drugie życie” – mówi dr hab. n. med. Maciej Głyda, Konsultant Wojewódzki w Dziedzinie Transplantologii Klinicznej, który od pierwszej edycji kampanii w Wielkopolsce kieruje zespołem lekarzy transplantologów, wspierających Drugie życie.

Młodzi kołem napędowym akcji

W tym roku to młodzież po raz kolejny będzie głównym motorem naszej akcji.

– Ich zaangażowanie, pasja i świeże spojrzenie mają kluczowe znaczenie w szerzeniu świadomości na temat dawstwa narządów – czytamy w komunikacie przesłanym przez organizatorów akcji.

Kampania społeczna Drugie życie w roku szkolnym 2023/2024 odbędzie się po raz 17. Pierwsza edycja kampanii wystartowała w roku szkolnym 2008/2009 w Wielkopolsce. Od tamtej pory do akcji promującej rozmowę o oświadczeniach woli i świadomym dawstwie narządów przystąpiło kolejne 8 województw. Są to województwa małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie, dolnośląskie i podkarpackie. 

Przez wszystkie lata, ponad 460 tysięcy zaangażowanych w kampanię uczniów z ponad 1000 szkół średnich rozdało ponad 1 550 000 oświadczeń woli. Szkoły, które zorganizowały najciekawsze akcje, otrzymały w nagrodę czeki charytatywne, którymi wsparły kilkadziesiąt osób i instytucji. Od 2010 roku kampania Drugie życie prowadzona w Wielkopolsce i Małopolsce jest częścią ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów „Partnerstwo dla Transplantacji”. Program został uruchomiony przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej. W każdej edycji, kampanii patronują najważniejsze instytucje państwowe, regionalne oraz organizacje i stowarzyszenia wspierające transplantacje.

czytaj także: Ta choroba szaleje w Wielkopolsce. Zachorowań wciąż przybywa

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl