Dają pracę osobom z niepełnosprawnościami. ZAZ uruchomił w Poznaniu pizzerię

Osoby z niepełnosprawnościami często napotykają trudności ze znalezieniem pracy. Z myślą o nich ZAZ, czyli Zakład Aktywności Zawodowej otworzył nowy punkt gastronomiczny na mapie Poznania. To pizzeria, w której jedzenie przygotowują niepełnosprawni. To nie pierwsza taka inicjatywa.

To dziesiąte takie miejsce w Wielkopolsce i pierwsze w Poznaniu. Zakład Aktywności Zawodowej, prowadzony przez Fundację im. Królowej Polski św. Jadwigi, nie tylko daje miejsca pracy osobom z niepełnosprawnościami, ale też dostosowuje je do konkretnych niepełnosprawności pracowników.

– Wśród naszych pracowników są zarówno osoby ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Pracują tu osoby głuche, cierpiące na choroby psychiczne, poruszające się na wózkach inwalidzkich, niektórzy są w spektrum autyzmu. W Zakładzie Aktywności Zawodowej dbamy o to, aby każdy czuł się komfortowo. Niektórzy chcą pracować przy muzyce, dla innych to rozpraszacz, który nie pozwoli skupić się na zadaniu. Respektujemy wszystkie potrzeby – mówi Joanna Żołądkowska z Fundacji im. Królowej Polski św. Jadwigi w Poznaniu.

Zakład Aktywności Zawodowej prowadzony przez fundację mieści się przy ul. Żmigrodzkiej w Poznaniu. Początkowo praca, jaką oferował osobom z niepełnosprawnościami, polegała na montażu kolczyków do oznaczania zwierząt. Od lipca br. ma także zupełnie nową propozycję – pracę w nowo powstałej pizzerii o nazwie ZAZ Pizza.

Konkurencyjni na rynku

– Nad kuchnią czuwa szef z wieloletnim doświadczeniem w gastronomii, który przed objęciem stanowiska przeszedł długie szkolenie, by móc pracować z osobami, które zatrudniamy. Nasi pracownicy przygotowują pizze, dbają o porządek w kuchni, osoba z prawem jazdy rozwozi zamówienia. Działamy jak każda pizzeria, można zamawiać nas w popularnych aplikacjach z jedzeniem na wynos – mówi Krzysztof Błaszak, pracownik fundacji.

Ceny w ZAZ Pizzy nie są wygórowane.

– Nie chodzi tu o to, aby prowadzić biznes, ale o to, by dać pracę, możliwość włączenia osób niepełnosprawnych na rynek. To niełatwe, ale po chęciach naszych pracowników widać, że warto. Jednocześnie działamy jak każdy inny biznes. Choć otrzymujemy finansowanie na nasze działania, musimy pamiętać, że ZAZ Pizza jest małą gastronomią, która musi zarobić na swoje utrzymanie – wyjaśnia Błaszak.

Alternatywa dla niepełnosprawnych

Praca przy montażu kolczyków jest prosta i niemęcząca. Zatrudnieni w ZAZ podejmują ją często jako pierwszą pracę po wyjściu z Warsztatów Terapii Zajęciowej lub po długim braku aktywności zawodowej. Z kolei praca w pizzerii pozwala na rozwijanie umiejętności społecznych, wiąże się z obsługą klienta. Wymaga zaangażowania i mobilizacji.

Jak zaznaczają pracownicy fundacji, niektórzy pracownicy dojeżdżają na Żmigrodzką nawet dwie godziny. To pokazuje, jak zależy im na tym zajęciu. Wszyscy, którzy otrzymali pracę w ZAZ są zatrudnieni na umowy o pracę. W tej chwili w Poznaniu zatrudnionych jest 25 osób, a w całej Wielkopolsce (czyli także w oddziałach ZAZ w Słupcy i Puszczykowie) 138. W planach jest otwarcie kolejnego punktu – w Swarzędzu.

Czytaj także: Nocne zwiedzanie Palmiarni. W latynoskich rytmach

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl