Na Łazarzu zbudowali zieloną wyspę

Z wielkiego dziedzińca pomiędzy budynkami Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 przy ul. Wyspiańskiego na Łazarzu zniknął asfalt. W jego miejsce pojawiła się zielona wyspa.

Jeszcze kilka miesięcy temu plac pomiędzy budynkami szkoły przy skrzyżowaniu ulic Wyspiańskiego i Jarochowskiego był zabetonowany. Teraz jego centralna część zamieniła się w zieloną wyspę. Stworzona została ciekawa przestrzeń dla najmłodszych, przy jednoczesnym wsparciu bioróżnorodności. 

– Odbrukowanie dziedzińca przy szkole na Łazarzu to kolejne działanie na rzecz klimatu w mieście. Dodatkowo, w takim miejscu, ma ono także walor edukacyjny – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Niedługo podobnie zmienią się place przy kolejnych pięciu szkołach. Wszystkie te projekty przewidują likwidację betonu na rzecz powierzchni biologicznie czynnych, co jest bardzo istotne z punktu widzenia łagodzenia skutków zmian klimatycznych, takich jak chociażby wyspy ciepła. Dodatkowo zieleń przyuliczna, skwery, lasy kieszonkowe czy parki sprawiają, że przestrzeń publiczna w mieście jest po prostu bardziej przyjazna.

Ogród sensoryczny to miejsce z tematycznymi nasadzeniami w postaci krzewów i bylin, kolorowymi nawierzchniami z różnych materiałów oraz skrzynkami na rośliny.. Pełni funkcje edukacyjne, rekreacyjne i wypoczynkowe. Zagospodarowanie obszaru w taki sposób daje dzieciom ciekawą alternatywę spędzania czasu wolnego podczas przerw międzylekcyjnych, ale również zajęć edukacyjnych. Ścieżka sensoryczna to 8 pól w kształcie okręgu. W każdym z nich znajduje się inny wypełniacz: kora, opiłki drzew, otoczak, grys granitowy, cegła, piasek, czarny beton.

– Odbetonowano ponad 2 tysiące metrów kwadratowych. Pojawiło się 6 nowych drzew oraz ponad 2000 krzewów i bylin. Dzięki zastosowaniu różnorodnych gatunków roślin, dzieci i młodzież mogą poszerzać wiedzę na temat fauny i flory, zjawisk fizycznych i ekologii. Powstał też ogród sensoryczny – z kolorową nawierzchnią, wykonaną z różnych materiałów oraz skrzynkami na rośliny, umożliwiającymi edukację sensoryczną – dodaje Daniel Banaszewski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 w Poznaniu. 

Przy okazji powstała też wewnętrzna instalacja nawadniania oraz zamontowano oświetlenie i małą architekturę.

Zagospodarowanie terenu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 33 w Poznaniu  to wspólna inicjatywa szkoły, Rady Osiedla Św. Łazarz i Miasta. Projekt ten otrzymał unijne dofinansowanie. Dzięki temu nastąpi jego refinansowanie, wcześniej bowiem Rada Osiedla Św. Łazarz otrzymała na ten cel środki w konkursie grantowym oraz przeznaczyła pieniądze z własnego budżetu. 

czytaj także: 172 apartamenty na tyłach Starego Zoo

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl