To tu dokonywali zbrodni. Teraz będzie nowy gmach muzeum

Na ponad 21 mln zł Samorząd Województwa Wielkopolskiego szacuje koszt rozbudowy Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie. W piątek wmurowano tu akt erekcyjny pod nową inwestycję.

– Nowe przestrzenie pozwolą lepiej przechowywać to, co pozostało, a mamy tutaj znaczące archiwum – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego. Choć Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie istnieje od 1979 r. to do tej pory nie dorobiło się odpowiedniego budynku, mogącego chronić zbiory i dowody zbrodni. W czasach II wojny światowej mieściło się tu niemieckie więzienie policji bezpieczeństwa i obóz karno-wychowawczy.

Samorządowcy chcą, by dzięki nowej inwestycji muzeum mogło pełnić swoją misję. Dbało o zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni niemieckich. Ma to robić poprzez prowadzenie działalności wystawienniczej, naukowej, edukacyjnej oraz ochronę i konserwację reliktów poobozowych.

W piątek odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę tej instytucji. W uroczystości poza Marszałkiem wzięła udział również m.in. Tatiana Sokołowska, Przewodnicząca Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Karolina Fabiś-Szulc, Wicewojewoda Wielkopolska, Biskup Grzegorz Balcerek.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

– Muzeum w Żabikowie ma bardzo ważną rolę edukacyjną. To nie tylko zachowanie tego, co pozostało z obozu, który tu funkcjonował, ale też misja, która ma umożliwić poznanie tej historii młodym ludziom, często również z innych krajów. To muzeum jest przestrogą, do czego może prowadzić konflikt zbrojny i nienawiść. Warto o tym stale przypominać. Nowe przestrzenie pozwolą lepiej przechowywać to, co pozostało, a mamy tutaj znaczące archiwum dokumentujące historię ofiar tego obozu. Będzie to też przestrzeń sprzyjająca rozbudowywaniu oferty edukacyjnej – mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

– Dzisiejsza uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod rozbudowę muzeum jest naszym znakiem pamięci o  wielkopolskich działaczach konspiracji – lekarzach, nauczycielach, Powstańcach Wielkopolskich i innych, których okupacyjne władze niemieckie osadziły w Żabikowie. Poza Polakami osadzeni byli tutaj obywatele wielu krajów, m.in. Holandii, Belgii, Luksemburga, Stanów Zjednoczonych. Byli tu także Włosi, Słowacy, Rosjanie i Niemcy – wspominała ofiary Anna Ziółkowska, dyrektor muzeum.

Projekt muzeum powstał już w grudniu 2019 r. Prze pandemię pracę jednak nie mogły się rozpocząć.

Po zakończeniu inwestycji znajdą się tu: biblioteka z czytelnią, archiwum, sala wystaw czasowych i sala audiowizualna. Będzie też przestrzeń na zajęcia edukacyjne dla uczniów szkół i konferencje naukowe. Nowe skrzydło będzie mieć dwa poziomy o łącznej powierzchni użytkowej 1814 m kw.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Czytaj też: Oni malują nowy mural. Ty głosujesz [ZDJĘCIA]

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl