Pendolino z Poznania do Szczecina. Tak szybko nigdy nie było

Od 15 grudnia wejdzie w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów na 2024/2025. Podróżni mogą spodziewać się krótszych czasów przejazdu oraz lepszego dostępu do pociągów dzięki nowym i zmodernizowanym przystankom w całej Polsce. Nowy rozkład uwzględnia także postępy prac modernizacyjnych na wielu liniach kolejowych.

Inwestycje w infrastrukturę kolejową realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przyczyniają się do zwiększenia prędkości pociągów na wielu trasach. W nowym rozkładzie jazdy, czas podróży na popularnych trasach znacznie się skróci.

Podróż z Warszawy do Szczecina zajmie teraz około 4 godziny i 20 minut, co jest efektem podniesienia prędkości na odcinkach Sochaczew–Kutno oraz Wronki–Szczecin Dąbie do 160 km/h. Szybciej dotrzemy ze Szczecina do Poznania – podróż ta zajmie około 1 godzinę i 50 minut. Kursować będą pociągi Pendolino.

Zmiany obejmą również trasę z Warszawy do Białegostoku, gdzie najszybszy pociąg pokona dystans w 1 godzinę i 30 minut. To wynik zwiększenia prędkości do 160 km/h na odcinku Małkinia–Białystok. Poprawione zostaną także połączenia na południu kraju – podróż z Krakowa do Zakopanego skróci się do nieco ponad 2 godzin. A z Zamościa do Krakowa zajmie mniej niż 4 godziny.

Nowe przystanki i modernizacje stacji

W ramach rozkładu 2024/2025, pasażerowie będą mogli korzystać z 16 nowych przystanków,. Te powstały w ramach unijnych i krajowych programów inwestycyjnych. Szczególnie mieszkańcy Małopolski i Lubuskiego odczują te zmiany. Nowe przystanki pojawią się m.in. w Krakowie (Kraków Piastów, Kraków Kościelniki, Kraków Przylasek) oraz w Rzepinie.

Na Śląsku i w Łódzkiem pasażerowie skorzystają z 10 nowych przystanków na trasie Częstochowa–Chorzew Siemkowice, m.in. w Częstochowie Rząsawie, Mykanowie i Starym Cykarzewie. Linia ta była dotychczas wykorzystywana głównie przez pociągi towarowe, ale od grudnia będzie obsługiwać regularne połączenia pasażerskie.

Zmodernizowane zostaną także liczne perony w innych częściach Polski, m.in. w Rabce Zdroju, Chorzowie, Muszynie i Chełmie, co zwiększy komfort podróży na tych trasach.

Korzyści dla pasażerów regionalnych i dalekobieżnych

Nowy rozkład jazdy zapewni również szybsze połączenia w wielu regionach. Z Wrocławia do granicy polsko-czeskiej w Międzylesiu na Dolnym Śląsku najszybszy pociąg InterCity pokona trasę w mniej niż 100 minut. Również pasażerowie podróżujący na północy kraju odczują zmiany. Podróż z Gdyni do Słupska skróci się do 1 godziny i 22 minut.

Skrócenie czasu przejazdu obejmie także inne ważne połączenia regionalne i dalekobieżne, jak na przykład z Warszawy do Lublina (1 godzina i 46 minut) oraz z Radomia do Przemyśla (3 godziny i 59 minut).

Nowy rozkład jazdy to efekt kontynuowanych inwestycji w infrastrukturę kolejową, które są finansowane zarówno z funduszy unijnych, jak i krajowych.

Czytaj też: Od nowego roku wzrośnie podatek od nieruchomości. Wiemy, o ile

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl