Poznanianki 2024. To one będą twarzami tegorocznej kampanii

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej poznaliśmy nazwiska kobiet, które będą bohaterkami tegorocznej kampanii społecznej „Poznanianki 2024”. To dziewięć wyjątkowych osobowości, które dają się poznać mieszkańcom miasta dzięki swojej działalności.

„Poznanianki 2024” to akcja, która ma inspirować poprzez pokazanie proaktywnych postaw mieszkanek miasta. Pracowały nad nią kobiety i organizacje związane z prawami kobiet.

– Akcja ma przybliżać nam te kobiety, które są aktywne, inspirujące, ale nie są powszechnie znane. To nie są wybory najpopularniejszej mieszkanki Poznania, a przybliżenie sylwetek osób, które codzienną pracą na rzecz mieszkańców pokazują, że niemożliwe nie istnieje – powiedział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

Na potrzeby akcji została powołana specjalna kapituła, na której czele stanęła Marta Mazurek, radna Miasta Poznania.

Kto został wybrany do kampanii Poznanianki 2024?

Magdalena Kiwilsza – marketingowiec, graficzka reklamowa, pisarka prozy, autorka bloga „Zołza na pająku”. Przybliża życie osób z niepełnosprawnością, i pokazuje Poznań z perspektywy osób poruszających się na wózku. Pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością są tak samo zdolne do marzeń, jak inni.

Barbara Grochal – założycielka inicjatywy „Motylowy Wolontariat” w Hospicjum Palium, której innowacyjny pomysł przyczynił się do nagłośnienia projektu rozbudowy hospicjum, zdobywając poparcie społeczne oraz środki z budżetu obywatelskiego Miasta Poznania. W 2014 roku została uhonorowana Orderem Uśmiechu – nominację złożyły dzieci, którym udzielała wsparcia. Zrealizowała obie edycje projektu „Senior Maluszka Tuli”, tworząc unikalny wolontariat na oddziale noworodkowym w Szpitalu im. Franciszka Raszei w Poznaniu. Wolontariuszka w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym i Rehabilitacji Medycznej „Mogileńska”. Dzięki jej wytrwałości, zaangażowaniu i charyzmie rozpoczęto prace nad utworzeniem pierwszego oddziału dla osób wentylowanych mechanicznie.

Anna Janiak – założycielka Fundacji Fiona, wraz ze swoim zespołem i wolontariuszami wspiera młodzież i dorosłych w spektrum autyzmu oraz ich rodziny. W fundacji młodzi ludzie mają możliwość uczestniczenia w warsztatach tematycznych rozwijających ich pasje oraz w spotkaniach grup wsparcia. Anna Janiak prowadzi również szkolenia i lekcje dotyczące akceptacji różnorodności, edukując i informując o potrzebach osób w spektrum autyzmu. Dąży do budowania mostów porozumienia, które ułatwiają im funkcjonowanie w społeczeństwie neurotypowym.

Aleksandra Grabowska-Szych – po 37 latach pracy w charakterze radczyni prawnej zdecydowała się zrealizować swoje marzenia i prowadzić aktywne, twórcze życie. Zaczęła pisać bloga, nagrywać filmy na YouTube oraz podróżować. Jej relacja z samodzielnej wyprawy do Nowego Jorku została wyróżniona na poznańskim festiwalu podróżniczym „Na Szage”. Była współorganizatorką Ogólnopolskiego Strajku Kobiet Runda II w Poznaniu w październiku 2016 roku. W lipcu 2018 roku, wraz z mężem Arturem Szychem, założyła „Teatr Ogródkowy Oli i Artura” w swoim ogrodzie na Strzeszynie Greckim w Poznaniu. Na Instagramie publikuje filmy o pogodzie z różnych zakątków Poznania oraz z podróży pod nickiem @ola_pogodynka.

Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych Peron 9.2 – zostało założone przez Małgorzatę Mielcarek, Emilię Parzyszek, Magdalenę Przewoźniak, Paulinę Przybylską i Adriannę Szałatę. To grupa kobiet, które połączyło wspólne doświadczenie na dworcu kolejowym. Tam, w obliczu kryzysu wywołanego napływem uchodźców z Ukrainy, zorganizowały spontaniczną akcję pomocową. W marcu 2022 roku postanowiły przekształcić swoje działania w formalną strukturę, zakładając stowarzyszenie. Od tego czasu prowadziły najdłużej funkcjonujący w Polsce punkt pomocy, a także wyremontowały pięć mieszkań dla uchodźców z Afganistanu i Ukrainy, dając schronienie 56 osobom. Zorganizowały świetlicę i punkt spotkań na peronie 9.2 pod rondem Kaponiera, gdzie pomagają osobom dotkniętym różnymi tragediami – m.in. pogorzelcom z ulicy Kraszewskiego oraz powodzianom na Dolnym Śląsku. W czerwcu, nad jeziorem Malta, stowarzyszenie zorganizowało pierwszą w Polsce Wielką Orkiestrę Zwierzęcej Pomocy, która przyciągnęła blisko 1000 uczestników.

Tydzień Kobiet – co będzie się działo w Poznaniu?

Tydzień wydarzeń otworzy Biała Sobota w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych, zaplanowana na 19 października od 9:00 do 14:30. To doskonała okazja, by zadbać o zdrowie, skorzystać z konsultacji i badań. W ramach tygodnia przygotowano także warsztaty „Wspierające mamy” dla samotnych matek, które po rozstaniu wychowują dzieci, oraz weekend pełen zajęć rozwojowych dla przedsiębiorczyń z Poznania.

W programie znalazły się spotkania z jogą hormonalną, warsztaty psychologiczne i sesja zdjęciowa dla kobiet. Uczestniczki będą miały szansę poznać metody radzenia sobie ze stresem, rozwijać umiejętności zawodowe, a także nauczyć się skutecznego zarządzania czasem. Dodatkowo, przewidziano specjalne warsztaty dla mam oraz dla kobiet, które doświadczyły poronienia.

Szczegółowy plan wydarzeń dostępny jest na stronie www.poznan.pl/poznanianki.

Czytaj także: Samorządy z większą autonomią? Rozpoczął się Local Trends

Marta Maj
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl