Restart 29 maja, koniec rundy zasadniczej 14 czerwca, a koniec sezonu 19 lipca – tak wyglądają najważniejsze daty skonsultowanego z Polskim Związkiem Piłki Nożnej terminarza ligowego PKO Bank Polski Ekstraklasy do końca sezonu 2019/2020.
Do rozegrania pozostało jedenaście kolejek, z których tylko trzy przypadną na środek tygodnia. Pozostałe spotkania będą mieć miejsce w weekendy. Podobnie jak do tej pory, 30. kolejka zostanie przeprowadzona w formie multiligi. Mecze odbędą się 14 czerwca w niedzielę. Również kolejki 36. i 37. będą rozgrywane w tej formie – po cztery mecze jednego dnia w każdej grupie. Mistrza Polski poznamy najpóźniej 19 lipca, kiedy wyznaczono ostatnią kolejkę rundy finałowej w grupie mistrzowskiej.
Terminarz rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy do końca sezonu 2019/2020:
27. kolejka – 29 maja – 1 czerwca (piątek – poniedziałek)
28. kolejka – 5 – 7 czerwca (piątek – niedziela)
29. kolejka – 9 – 10 czerwca (wtorek – środa)
30. kolejka – 14 czerwca (niedziela)
31. kolejka – 19 – 21 czerwca (piątek – niedziela)
32. kolejka – 23 – 25 czerwca (wtorek – czwartek)
33. kolejka – 26 – 29 czerwca (piątek – poniedziałek)
34. kolejka – 3 – 6 lipca (piątek – poniedziałek)
35. kolejka – 10 – 12 lipca (piątek – niedziela)
36. kolejka – 14 lipca (wtorek, grupa B), 15 lipca (środa, grupa A)
37. kolejka – 18 lipca (sobota, grupa B), 19 lipca (niedziela, grupa A)
Jak będzie wyglądała organizacja meczów PKO Banku Polskiego w najbliższych tygodniach?
Najważniejszym z zapisów regulaminu jest podział stadionów na specjalne strefy. Osoby z identyfikatorami przyporządkowującymi ich do danego obszaru, nie będą mogły przemieszczać się do innego sektora. Konferencje prasowe po meczu zostaną zamknięte dla mediów zewnętrznych i będą odbywały się w formie przekazu telewizyjnego, z możliwością zadawania pytań przez dziennikarzy za pośrednictwem rzeczników prasowych klubów. Kluczowym miejscem na obiekcie będzie „strefa zero”, w której przebywać będą jedynie te osoby, które przeszły wcześniej izolację i zostały przebadane na obecność koronawirusa.
Ekstraklasa S.A. rekomenduje, aby kluby podejmowały wszelkie działania zachęcających kibiców do pozostania w domach i niegromadzenia się w związku z organizacją spotkań ligowych. Wszystkie osoby pracujące na stadionie (z wyjątkiem piłkarzy i sędziów oraz trenerów przekazujących wskazówki zawodnikom) zostaną zobowiązane do zasłaniania ust i nosa do momentu opuszczenia przez nich obiektu.
Specjalne procedury bezpieczeństwa zostaną wprowadzone również dla pracowników Ekstraklasa Live Park, którzy odpowiadają za realizację transmisji z meczów oraz obsługę wozów VAR. Nie wpłynie to jednak na standard przeprowadzanych transmisji. Prawie 300 pracowników poddało się też izolacji, zgodnie z zasadami nakreślonymi przez zespół medyczny pod nadzorem prof. Krzysztofa Pawlaczyka.
– Analogicznie jak w przypadku zawodników i sztabów szkoleniowych każda z osób pracujących przy transmisji meczów ligowych przed wznowieniem rozgrywek przejdzie test na obecność przeciwciał koronarwirusa, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zostanie skierowana na testy wymazowe. W trakcie przejazdów na mecze, a także podczas pracy na stadionie obowiązywać nas będą rygorystyczne przepisy sanitarne. Dotyczą one m.in. rodzaju używanych maseczek, noclegów w osobnych pokojach, dezynfekcji rąk po każdym użyciu sprzętu czy też codziennego wypełniania ankiety medycznej oraz pomiaru temperatury ciała – wyjaśnia dyrektor operacyjny Ekstraklasa Live Park, Marcin Serafin.
Na każde ze spotkań PKO Bank Polski Ekstraklasy będzie mogło wejść do 15 dziennikarzy. Wyznaczone zostaną dla nich specjalne miejsca poza strefami, w których mogą poruszać się osoby objęte izolacją. Dodatkowo, poza tym limitem, na mecze będą mogli wejść posiadacze praw telewizyjnych oraz przedstawicieli rozgłośni radiowych wyznaczonych przez Ekstraklasę S.A. lub klub, a także fotoreporterzy – dla tych ostatnich przewidziano ograniczenie do 10 osób na mecz