Pierwsza polska tancerka z prestiżowym tytułem. Pochodzi z Poznania

Prof. Ewa Wycichowska to wybitna tancerka i choreografka. Uhonorowano ją tytułem doktora honoris causa Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. To historyczne wydarzenie, ponieważ została pierwszą tancerką w Polsce, a także jedną z nielicznych w Europie, która otrzymała to wyróżnienie.

Rektor Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. Elżbieta Aleksandrowicz podkreślił, że doktorat honorowy dla Ewy Wycichowskiej to przełomowe wydarzenie dla środowiska artystycznego. Wycichowska, jako pierwsza osoba w Polsce, przetarła szlaki dla tancerzy, umożliwiając im zdobywanie tytułów naukowych.

Ewa Wycichowska była przez wiele lat jedynym profesorem belwederskim w dziedzinie tańca,. A jej działalność artystyczna i naukowa otworzyła nowe możliwości dla kolejnych pokoleń tancerzy. Jak podkreśliła prof. Aleksandrowicz, Wycichowska wyznaczyła nową ścieżkę kariery dla tancerzy, zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Kariera pełna sukcesów

Prof. Wycichowska może poszczycić się wieloma osiągnięciami w dziedzinie tańca i choreografii. Przez wiele lat była primabaleriną Teatru Wielkiego w Łodzi. Następnie dyrektorem Polskiego Teatru Tańca – Baletu Poznańskiego, którym kierowała przez 28 lat. Oprócz tego, współpracowała z wieloma wybitnymi reżyserami operowymi, tworząc choreografie do spektakli w Polsce, Europie i Stanach Zjednoczonych. Jej dorobek obejmuje ponad 80 realizacji scenicznych.

Jak zaznaczył dziekan Wydziału Sztuk Scenicznych Akademii Muzycznej w Łodzi, prof. Piotr Miciński, każda z dziedzin, którymi zajmowała się Wycichowska, mogłaby sama w sobie być podstawą do przyznania jej kolejnych doktoratów honoris causa. Jego zdaniem, jej działalność wykracza daleko poza sztukę tańca, obejmując edukację, zarządzanie artystyczne oraz popularyzację kultury.

Przełomowe osiągnięcia w sztuce tańca

Sama Wycichowska wspominała, że kolejne etapy swojej kariery osiągała, nie zdając sobie nawet sprawy, że są one dla niej dostępne. Od ukończenia szkoły baletowej w Poznaniu, poprzez debiut w balecie „Romeo i Julia”, po pracę jako choreografka i pedagog, jej kariera rozwijała się w niespotykany sposób. Wycichowska podkreśla, że ścieżka, którą wytyczyła, jest dziś dostępna dla wielu młodych tancerzy. Dla tych, którzy mogą łączyć działalność artystyczną z naukową i menedżerską.

W opinii Wycichowskiej, taniec jako pierwotna forma sztuki, w której uczestniczą „ciała myślące i czujące”, ma ogromny potencjał terapeutyczny i może być skutecznym narzędziem w każdej sytuacji.

Czytaj też: Agnieszka Duczmal przekazuje batutę. Po 56 latach opuszcza stanowisko

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl