Poznań gości oficjeli. Decydują o tym, jak odbudować Ukrainę

Od poniedziałku na terenach Targów trwa kongres poświęcony Ukrainie. To już druga edycja Kongresu Odbudowy Ukrainy „Common Future” organizowana przez grupę MTP.

Poznańskie Targi od lat znane są z organizacji wielu imprez wystawienniczych. Coraz częściej jednak stają się także organizatorem ważnych wydarzeń o charakterze gospodarczym i politycznym. Tym razem na terenach MTP goszczą politycy oraz ludzie związani z gospodarką i biznesem z Polski i Ukrainy. Dziś i jutro debatować będą na temat zniszczonego wojną kraju.

– Mijający rok nauczył nas pokory. Gdy myśleliśmy o zakończeniu konfliktu i ostatecznym zwycięstwie Ukrainy, niestety w tym roku to zwycięstwo jeszcze nie nastąpiło – mówił podczas powitania gości Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP.

Tomasz Kobierski (fot. Łukasz Gdak)

Poznańskie Targi już drugi raz z rzędu organizują poświęcony odbudowie Ukrainy kongres, za co ich prezesowi dziękował Krzysztof Paszyk, Minister Rozwoju i Technologii.

Poznańskie Targi docenione za inicjatywę

– Chciałbym podziękować za tę inicjatywę, za otwarcie swoich przestrzeni po raz drugi dla tego wydarzenia. Odpowiada ono potrzebie, która stoi przed naszymi oboma krajami – akcentował podczas otwarcia Kongresu minister.

Minister Krzysztof Paszyk (fot. Łukasz Gdak)

– Warto zwrócić uwagę, że według Głównego Urzędu Statystycznego wartość polskiego eksportu na Ukrainę wynosi 7 mld zł i to jest ponad 14 proc. więcej niż przed rokiem. To pokazuje, jak dobrze współpracuje się naszym firmom z ich odpowiednikami po ukraińskiej stronie – tłumaczył Paszyk.

O tym, jak wielką szansą dla polskiej gospodarki jest współpraca przy odbudowie Ukrainy przekonywał też Paweł Kowal, Przewodniczący Rady ds. Współpracy z Ukrainą.

Paweł Kowal (fot. Łukasz Gdak)

– Nie ma już innego wyjścia niż wspólna przyszłość. Mam nadzieję, że Międzynarodowe Targi Poznańskie podtrzymają inicjatywę związaną z tym kongresem. Jest on corocznym momentem na sprawdzenie tego, na ile efektywnie budujemy tę wspólną przyszłość. Ten kongres powinien być tym miejscem, w którym planujemy nasze zadania na najbliższe miesiące – zaznaczał Kowal.

Polskie firmy działają w Ukrainie mimo wojny

Natomiast zdaniem Jacka Piechoty, prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarcze odbudowa Ukrainy i perspektywa rozwijania współpracy gospodarczej to ogromna szansa dla naszej gospodarki i dla polskich przedsiębiorców.

– Ponad 3 tys. polskich firm zarejestrowało się już na liście Polskiej Agencji Inwestycji i handlu jako zainteresowanych udziałem w odbudowie Ukrainy. To zlecenia, projekty gospodarcze i wzmocnienie obrotów handlowych – mówił Piechota.

Jak zaznaczał odbudowa Ukrainy już trwa.

– Samorządy odbudowują zniszczone szkoły, szpitale. Odbudowywana jest niszczona przez rosyjskiego agresora infrastruktura energetyczna i w ten proces Polska już się włącza. W czasie wojny Polacy zarejestrowali na Ukrainie trzysta spółek kapitałowych. To trzysta polskich przyczółków, które chcą rozwijać swoją działalność w Ukrainie. Chcą być gotowymi do tej wielkiej odbudowy, gdy ruszą zachodnie fundusze – mówił Piechota.

Jacek Piechota (fot. Łukasz Gdak)

Trwający w Poznaniu do wtorku Kongres to panele dyskusyjne i seminaria. Celem organizowanych networkingów jest przygotowanie podłoża prawno-gospodarczego do współpracy przy odbudowie Ukrainy. W kongresie „Common Future” udział weźmie około tysiąca uczestników. Przygotowano dla nich 40 debat z udziałem stu prelegentów. Stronę ukraińską reprezentuje w Poznaniu m.in. mer Lwowa Andrij Sadovy.

Czytaj też: Miał ponad 3 promile. „Zaparkował” na jezdni i zasnął za kierownicą

Marek Jerzak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl