Studenci z zagranicy lgną do Poznania. Z tego kraju przyjechało ich najwięcej

Z początkiem roku akademickiego do Poznania przyjechali studenci z 41 państw z całego świata. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu, w ramach programów wymiany i Erasmus+ przywitał 650 osób z zagranicy.

Na największej poznańskiej uczelni będą studiowały setki osób m.in. z Hiszpanii, Turcji i Chin. Najbardziej zainteresowani podjęciem nauki w Poznaniu są słuchacze z Kazachstanu.

– Mamy studentów z różnych programów wymiany akademickiej z uczelniami partnerskimi i programu Erasmus+. W tym semestrze przyjechało do nas rekordowo dużo, bo 650 osób. Około 350 z nich to studenci z różnych programów, a około 300 to osoby z Erasmus+ – mówi Joanna Barszcz z Centrum Wsparcia Współpracy Międzynarodowej UAM.

Erasmus+ jest programem działającym przede wszystkim w Unii Europejskiej. Program finansuje Komisja Europejska. Daje studentom możliwość studiowania przez semestr lub dwa na uczelni partnerskiej, na tych samych zasadach co na uczelni macierzystej. Podobne zasady obowiązują w ramach dobrowolnie zawieranych przez uczelnię umów z innymi krajami, w których Erasmus+ nie funkcjonuje. UAM ma umowy m.in. z uczelniami w Chinach, Bangladeszu, Indiach, Japonii, Indonezji czy Malezji. Studenci z tych krajów przyjeżdżają do Poznania korzystając z własnych środków ale mogą starać się o dofinansowania ze swoich uczelni macierzystych. UAM pomaga im w znalezieniu zakwaterowania, głównie w prywatnych kwaterach. Programy dają również możliwość przyjazdu do Poznania nauczycielom akademickim. Aktualnie UAM ma ponad 800 umów z osobami z różnych zakątków świata.

fot. UAM

– Polska często jest bramą do Europy, ponieważ koszty utrzymania się tu są niższe niż w innych krajach. Do Poznania przyjeżdżają osoby różnych narodowości, przez co tworzy się fajna, wielokulturowa społeczność. To duża wartość dla uczelni – dodaje Joanna Barszcz.

W tym roku na UAM będzie studiować 163 osób z Kazachstanu. Dugą najbardziej liczną grupą są studenci z Hiszpanii. Poznań chętnie wybierają również Turcy.

– Cieszymy się, że studentom, którzy byli u nas podobało się, o czym wspominają w mediach społecznościowych. Na UAM studenci z zagranicy mogą korzystać z różnych zajęć, które są najbardziej dopasowane to ich profilu studiów. Jest to elastyczna oferta, w którą wchodzi ponad 450 przedmiotów. Zajęcia prowadzone są głównie w języku angielskim. Studenci bardzo chętnie wybierają Wydział Studiów Edukacyjnych oraz Wydział Anglistyki. Na wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej mogą uczyć się od podstaw języka polskiego – mówi dyrektor Centrum Wsparcia Współpracy Międzynarodowej.

Czytaj także: Wychowanek Lecha Poznań z debiutem w Lidze Mistrzów. Zagrał istotną rolę | wpoznaniu.pl

źródło: X

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl