Poznaniacy uczcili 85. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz miasta i województwa, którzy złożyli kwiaty, zapalili znicze i oddali hołd uczestnikom oraz twórcom struktur organizacyjnych, które przyczyniły się do walki o wolność Polski.
Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej
W piątek, 27 września, Poznaniacy uczcili 85. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystości odbyły się pod pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, znajdującym się na rogu Al. Niepodległości oraz ulic Libelta i Wieniawskiego. W imieniu mieszkańców kwiaty złożyli prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak, oraz wiceprzewodniczący rady miasta, Łukasz Kapustka.
Podczas wydarzenia odczytano Apel Pamięci, a także oddano hołd z salwą honorową Wojska Polskiego. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich i centralnych oraz kombatanci.
Polskie Państwo Podziemne
– Państwo Podziemne to synonim ogromnego poświęcenia, ale też niespotykanej w czasie drugiej wojny światowej w Europie struktury- mówił podczas uroczystości Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.
Działalność Polskiego Państwa Podziemnego miała istotny wpływ na utrzymanie polskiej tożsamości narodowej, opór przeciwko okupantom oraz przygotowanie do odbudowy kraju po wojnie. Dzięki jego strukturom, Polska mogła po wojnie starać się o uznanie swoich praw do niepodległości i suwerenności na arenie międzynarodowej, co miało duże znaczenie w późniejszych latach.