Weekend w Poznaniu pełen darmowych atrakcji. Będzie fifnie i smacznie

Darmowe koncerty, spektakle i wystawy. Nadchodzący weekend w Poznaniu to różnorodne atrakcje zarówno dla starszych, jak i młodszych mieszkańców. Będzie pretekst aby przejść się na Jeżyce i zobaczyć twórczość lokalnych artystów, ale również aby na ternie MTP posmakować smaków z różnych regionów Polski.

„Piękny świat”

Mali miłośnicy teatru będą mili okazję do zobaczenia spektaklu „Torrnado” i to aż dwa razy. To historia o dwóch siostrach, które próbują pokonać Torrnada, który nie szanuje przyrody i ekologii. Premiera spektaklu odbędzie się w piątek 27 września o 18. W sobotę o 11 również będzie okazja aby zobaczyć przedstawienie. Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Z kulturą o odpadach”. Spektakl jest darmowy, rekomendowany dzieciom w wieku 5-9 lat i odbędzie się w Scenie na Piętrze na ul. Masztalarskiej 8.

Z okazji 30 urodzin Uniwersytetu WSB Merito w parku przy Starym Browarze odbędzie się darmowy koncert Gibbsa. Szczegóły na temat wydarzenia dostępne w naszym artykule – Twórca hitu „Piękny świat” zagra w Poznaniu.

fot. Łukasz Gdak

W piątek smakosze będą mieli okazję do skosztowania lokalnych wyrobów z różnych regionów Polski. Do Poznania przyjadą producenci jedzenia z całego kraju. Będzie można skosztować wędlin, pieczywa, a także domowych ciast z równych województw. Wydarzenie Smaki Regionów odbędzie się w pawilonie 3A na ternie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

fot. Łukasz Gdak

Sobota na mieście

28 września będzie szansa wspólne odkrywanie zakamarków Poznania. O godzinie 12:05 spod Ratusza wyruszy Spacer – PoKoziołek, który poprowadzi do Dzielnicy Zamkowej. Wydarzenie organizowane jest w ramach cyklu historycznych spacerów w centrum miasta. Przechadzka odbędzie się niezależnie od pogody, a wcześniejsze zapisy nie są wymagane. Udział jest darmowy, jednak przewodnikowi można podziękować w formie napiwku.

fot. Łukasz Gdak

Sobota będzie również okazją do podróży do Australii dla małych podróżników. Nie trzeba pakować wiele rzeczy, ponieważ cała podróż odbędzie się w przestrzeni Biblioteki Raczyńskich. To spotkanie z podróżnikiem Łukaszem Wierzbickim, autorem książki „Co hrabia porabia? Listy spod Góry Kościuszki” odbędzie w ramach cyklu „Czytamy w 8 dni dookoła świata”.

– Podczas warsztatów będą opowiadane baśnie, robione zdjęcia, uczestnicy będą szukać skarbów, rysować komiksy, a na finał powrócią do Poznania – tak podróżnicze spotkania opisują organizatorzy cyklu.

Start o godzinie 12:00 w Filii Sztuki Biblioteki Raczyńskich. Wydarzenie dedykowane jest dzieciom w wieku 6-10 lat, a udział w nim jest darmowy.

Spacer na Jeżyce – niedziela z artystami

W niedzielę, na Jeżycach, fani sztuki i designu będą mili okazję aby zawiesić oko na twórczości poznańskich artystów i artystek. Fifne targi to m.in. grafiki, ceramika, tkaniny, malarstwo, ale również biżuteria, świece czy zapachy. Dom Tramwajarza zamieni się w przestrzeń pełną estetyki, która połączy miłośników sztuki i artystów. Wydarzenie promuje lokalnych artystów i jest okazją do wspierania ich twórczości. Targi odbędą się na przy ul. Słowackiego 19/21 i potrwają od 11 do 18. Wstęp na wydarzenie jest darmowy.

– Jest to wydarzenie zrzeszające lokalnych artystów, projektantów, rzemieślników. Będzie można obejrzeć, dotknąć, posmakować, zachwycić się! Tworzymy kameralną przestrzeń ze swobodną atmosferą, która sprzyja inspiracjom, rozmowom z twórcami i wymianie doświadczeń – mówi Jagoda, organizatorka Fifnych targów.

fot. Fifne targi

W Domu Bretanii w dalszym ciągu można oglądać wystawę fotografii i Alaina Carayola Trans-Europe Express. To okazja dla tych, którzy z początkiem jesieni chcieliby wybrać się w podróż po Europie zachodniej i centralnej w latach 1957-1995. Alain Carayol na co dzień pracuje jako nauczyciel i mieszka w Bretanii. Oprócz fotografii jego pasją są podróże. Poza Europą odwiedził już m.in. Indie, którym poświęcił wydane we Francji albumy fotograficzne. 25 fotografii z jego podróży po Europie można oglądać do 4 października, za darmo w Domu Bretanii.

Dla tych, których również interesują podróże, jednak nieco bliższe, zorganizowano wystawę PKS-em po Polsce – Fotografie Polskiego Klubu Stereoskopowego. To zbiór fotografii członków Klubu Stereoskopowego z ich własnych wędrówek po kraju. Na slajdach ukazują się różne oblicza Polski z dalszych i bliższych poznaniakom regionów.

– Dzięki technice obrazowania stereoskopowego widz przenosi się w każde z tych miejsc, odbywając wspaniałą podróż bez konieczności korzystania z jakiegokolwiek środka lokomocji – zachęcają organizatorzy.

Wystawę można oglądać do 30 września w Centrum Informacji Kulturalnej przy ul. Ratajczaka 44.

fot. Łukasz Gdak

Czytaj także: Seniorzy znów zawładną miastem. Zbliża się kolejna edycja wydarzenia „Senioralni. Poznań” | wpoznaniu.pl

źródło: (www.poznan.pl), Wystawa – PKS-em po Polsce, Spacer – PoKoziołek, Złoto dla ciekawych w Bibliotece Raczyńskich

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl