Stolica Wielkopolski najzdrowszym miastem w kraju

Poznań został uznany za najzdrowsze miasto w Polsce. Eksperci wyróżnili stolicę Wielkopolski za skuteczne działania w walce ze smogiem oraz bogatą ofertę programów zdrowotnych dostępnych dla mieszkańców.

Poznań liderem zdrowia w Polsce

Poznań zwyciężył w trzeciej edycji Indeksu Zdrowych Miast, rankingu tworzonego przez ekspertów z Grupy LUX MED oraz uczelni takich jak Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie i Szkoła Główna Handlowa w Warszawie. Zestawienie to ocenia, które miasta w Polsce zapewniają najlepsze warunki do zdrowego życia.

– Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie. Dlatego konsekwentnie zmieniamy nasze miasto w miejsce dobre do życia. Inwestujemy w nowe tereny zielone, w ekologiczne tramwaje i autobusy. Prowadzimy także liczne programy profilaktyczne i zdrowotne, walczymy ze smogiem – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Szeroki zakres analizy

W ramach rankingu przeanalizowano 66 polskich miast na prawach powiatu. Eksperci skupili się na ośmiu kluczowych aspektach, które mają wpływ na jakość życia: ochronie zdrowia, strukturze demograficznej, systemie edukacyjnym, stanie środowiska, warunkach mieszkaniowych, infrastrukturze, przestrzeni publicznej oraz usługach komunalnych i społecznych. Dane, które posłużyły do oceny miast, pochodziły z różnych źródeł, m.in. Banku Danych Lokalnych GUS, ProfiBazy, AOTMiT oraz Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Uzupełnieniem analizy była ankieta skierowana do przedstawicieli władz samorządowych oraz samych mieszkańców.

Podział miast na kategorie

W rankingu miasta zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza obejmowała większe ośrodki z populacją powyżej 300 tys. mieszkańców, a druga – miasta mniejsze. Poznań zdecydowanie triumfował w swojej kategorii, wyprzedzając Warszawę oraz Gdańsk. Z kolei w grupie miast poniżej 300 tys. mieszkańców najwyższy wynik osiągnął Sopot, który znalazł się przed Gdynią i Rzeszowem.

Stolica Wielkopolski dwa razy wyróżniona

Organizatorzy Indeksu Zdrowych Miast przyznali także specjalne wyróżnienia dla miast, które osiągnęły najlepsze wyniki w każdej z ośmiu analizowanych kategorii. Poznań dwukrotnie znalazł się wśród liderów, zajmując miejsca na podium.

Sukces w kategorii ,,Zdrowie”

W obszarze ,,Zdrowie” Poznań zdobył drugie miejsce, ustępując jedynie Rybnikowi. W tej kategorii brano pod uwagę miejskie programy zdrowotne oraz działania związane z profilaktyką chorób i promocją zdrowego stylu życia. Stolica Wielkopolski realizuje wiele takich inicjatyw, w tym najnowszy program ,,Osteoporoza 50+, który obejmuje badania przesiewowe skierowane do kobiet, mające na celu ocenę ryzyka zachorowania na osteoporozę.

Trzecie miejsce w obszarze ,,Środowisko”

Poznań zajął także trzecie miejsce w kategorii ,,Środowisko, ustępując Sopotowi i Olsztynowi. W tej dziedzinie wyróżniono miasta, które najbardziej efektywnie walczą ze smogiem.

– Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że średnioroczne stężenie cząstek PM10 oraz tlenku azotu udało się w ubiegłym roku najsilniej obniżyć właśnie w Poznaniu, a także w Gorzowie Wielkopolskim i Opolu- informuje Miasto Poznań.

Czytaj także: Volkswagen Poznań wznowił produkcję. Pracownicy otrzymają wypłaty mimo przerwy

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl