Będą siedzieć i medytować. To ich odpowiedź na zmiany klimatyczne

W niedzielę, 22 września w Poznaniu zaplanowano wydarzenie – „Cisza dla klimatu”. Uczestnicy będą medytować w milczeniu, by zwrócić uwagę na kryzys klimatyczny i skłonić do refleksji nad nadmierną konsumpcją i działaniami, które niszczą naszą planetę.

Spotkanie odbędzie się przy ul. Św. Marcin 46/50. Rozpocznie się o godzinie 11.30. Organizatorzy zachęcają do wcześniejszego przybycia i przyniesienia maty lub poduszki do siedzenia.

Organizatorzy podkreślają, że kryzys klimatyczny wynika z naszej nadmiernej aktywności – zbyt intensywnego wykorzystywania zasobów i eksploatacji środowiska naturalnego. Celem wydarzenia jest zatrzymanie się, które ma skłonić uczestników do przemyśleń na temat własnych potrzeb i działań wpływających na środowisko. „Cisza dla klimatu” odbywa się równocześnie w innych miastach.

Dlaczego milczenie?

Milczenie jest symbolem wycofania się z nadmiernej aktywności, której skutki prowadzą do katastrofy klimatycznej. Poprzez powstrzymanie się od działania, organizatorzy chcą zwrócić uwagę na potrzebę głębokiej refleksji nad naszym wpływem na planetę i potrzebą zmiany naszych nawyków. Jest to również manifestacja dla tych, którzy czują się odpowiedzialni za przyszłość Ziemi i chcą wyrazić swoją troskę w nieagresywny sposób. Dzisiejsze wydarzenie nie jest pierwszym. Poprzednie w tym roku odbyły się 17 marca i 16 grudnia. Kolejne, zaplanowano na 22 grudnia.

Początki inicjatywy

Inicjatywa „Cisza dla klimatu” zrodziła się w 2019 roku w odpowiedzi na ekstremalne upały i susze, które dotknęły Polskę. Członkowie Buddyjskiej Wspólnoty Zen Kannon postanowili zastanowić się, co mogą zrobić w odpowiedzi na kryzys klimatyczny. Tak narodził się pomysł na publiczne medytacje w ciszy, które miały zwrócić uwagę na pogłębiający się problem klimatyczny.

Więcej informacji na temat inicjatywy oraz nadchodzących wydarzeń można znaleźć na stronie ciszadlaklimatu.pl.

Czytaj też: Poznaniacy sprzątali Jezioro Kierskie. Ogromna liczba śmieci na dnie wody

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl