Strefa mieszkańca

Jak Poznań przygotowywał się do opadów deszczu?

Za nami wyjątkowo intensywne opady deszczu. Choć najbardziej dał się on we znaki mieszkańcom Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego, przed ewentualnymi skutkami ulew przygotowywała się także Wielkopolska. Już od czwartku w Poznaniu działali pracownicy Aquanetu, którzy dbali, by podczas deszczu cała sieć kanalizacyjna poprawnie działała. 

Przed minionym weekendem synoptycy nie pozostawiali złudzeń – należało przygotować się na solidne opady. Dlatego już od czwartku pracownicy Aquanet Retencja, spółki, która jest odpowiedzialna za gospodarowanie wodami opadowymi w mieście, działali w wzmożonym trybie. Ich praca polegała w tym czasie m.in. na wykonywaniu przeglądów przepompowni wód opadowych. Woda była wypompowywana ze zbiorników bezodpływowych, dzięki czemu mogły one przyjąć duże ilości wody deszczowej. Przeglądy sprawiły, że wszystkie nieprawidłowości, które występowały w weekend, mogły być na bieżąco usuwane.

Takie działanie nie byłoby jednak możliwe, gdyby nie fakt, że spółka Aquanet Retencja prowadzi regularne prace związane z utrzymaniem sieci. Dzięki temu opady deszczu nie były dla niej zagrożeniem. Mieszkańcy nie zauważają tych prac na co dzień, ponieważ odbywają się pod ziemią. Jest to możliwe za sprawą wykorzystania technik bezwykopowych, które nie powodują utrudnień komunikacyjnych.

Pracownicy Aquanetu są też odpowiedzialni za regularne przeprowadzanie inspekcji stanu technicznego przewodów kanalizacyjnych. Wykorzystują do tego kamery. To pozwala wykryć uszkodzenia, np. pęknięcia, nieszczelności, korozje oraz przeszkody, które mogą blokować przepływ wody.

Każdy, kto zauważy zatkaną kratkę studzienki, może zgłosić to pod numerem 994.

Przygotowanie na wypadek nawałnic

Czasami bywa tak, że ulewa jest tak potężna, że żaden system kanalizacyjny nie daje mu rady. Choć pracownicy Aquanet Retencja utrzymują go w gotowości, ekstremalne zjawiska pogodowe zdarzają się coraz częściej. Dlatego tak ważne są deszczowe ogrody czy zielone dachy, które pomagają zebrać wodę i zatrzymać ją w mieście. Dbają także o bioróżnorodność. 

W ostatnich tygodniach spółka Aquanet pozyskała ponad 9,4 mln zł unijnego dofinansowania na I etap przedsięwzięcia „Gospodarowanie wodami opadowymi w Poznaniu”. Program zakłada zagospodarowanie wód opadowych i roztopowych z dachów przedszkoli, utworzenie ogrodu deszczowego, a także wykonanie niecki bioretencyjnej. W planach jest też budowa otwartego zbiornika retencyjnego. Obiekty, które powstaną, będą miały łączną pojemność małej retencji 1,9 tys. metrów sześciennych. Pierwszy etap projektu będzie kosztować około 15 mln zł.

Czytaj także: Będą nowe patronki dróg w Poznaniu? To słynne malarki

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl