Wielkopolska nagradza podróżników. Bursztynowy Motyl dla reportażysty

Nagroda Bursztynowego Motyla od lat honoruje najlepsze dzieła literatury podróżniczej w Polsce. W tym roku powędrowała do Romana Warszewskiego za reportaż „Pierwsza wojna polsko-indiańska. (Ameryka Łacińska w pół drogi)”.

Od 1996 roku Biblioteka Raczyńskich i Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie nagradzają polską literaturę podróżniczą. Fundatorem nagrody jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego, a statuetki Bursztynowego Motyla zapewnia Urząd Miasta Puszczykowa.

– To bardzo ważna nagroda. Od lat promuje literaturę podejmującą tematykę podróżniczą i krajoznawczą, a tym samym propaguje czytelnictwo i popularyzuje wiedzę o świecie – informuje Marek Wożniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

– Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspiera inicjatywę niemalże od samego początku swojego istnienia. W tym roku na konkurs przekazaliśmy kwotę 20 tys. zł – dodaje Marek Woźniak.

Wybitna postać nagrodzona

W tym roku prestiżowa Nagroda Bursztynowego Motyla za najlepszą polską książkę o tematyce podróżniczej i krajoznawczej trafiła do Romana Warszewskiego. Jego książka „Pierwsza wojna polsko-indiańska. (Ameryka Łacińska w pół drogi)”, opublikowana przez Wydawnictwo Bernardinum, zdobyła uznanie jury za wciągającą narrację i umiejętne przedstawienie skomplikowanej sytuacji ludzi i państw Ameryki Łacińskiej.

Warszewski, doświadczony podróżnik i autor, od lat bada zagadki historii, szczególnie te związane z Ameryką Środkową i Południową. Przebywając tam wielokrotnie, miał okazję spotykać się z wyjątkowymi osobistościami. Zaczynając od noblistów, przez dyktatorów, aż po szamanów. Jego przenikliwe reportaże i barwny styl literacki zostały docenione jako wybitny wkład w polską literaturę podróżniczą.

Bursztynowy Motyl
fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Honorowe wyróżnienie

Z kolei honorowe wyróżnienie przypadło książce Adriana Markowskiego pt. „Bieszczady. Przewodnik dla małych i dużych odkrywców”, zilustrowanej przez Agatę Dobkowską i wydanej przez Wydawnictwo Prószyński Media. Markowski, znany zarówno z pisania opowiadań dla dzieci, jak i literatury dla dorosłych, ma na swoim koncie również przewodniki turystyczne.

Autor ten pasjonuje się Bieszczadami, co odzwierciedla nie tylko w swoich książkach, ale także w tworzonych przez niego piosenkach poświęconych temu malowniczemu regionowi.

Laureaci pełni pasji i przygód

Wśród dotychczasowych laureatów Nagrody Bursztynowego Motyla znaleźli się wybitni podróżnicy i autorzy, tacy jak:

  • Jerzy Kukuczka
  • Marek Kamiński
  • Marcin Kydryński
  • Ryszard Kapuściński
  • Andrzej Stasiuk
  • Martyna Wojciechowska
  • Michał Kruszona
  • Beata Pawlikowska.

O przyznaniu nagrody decyduje kapituła, w której skład wchodzą przedstawiciele poznańskiego środowiska kulturalnego i naukowego, a także wydawcy, dziennikarze oraz bibliotekarze.

Jubileusz 50-lecia

W tym roku Muzeum-Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie świętuje 50-lecie swojego istnienia. Z tej okazji podczas gali Bursztynowego Motyla placówka otrzymała od Marszałka Marka Woźniaka okolicznościową grafikę. Na jej tle widnieje postać Arkadego Fiedlera, znanego pisarza i podróżnika, będącego ikoną Wielkopolski.

fot. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu

Czytaj także: Czy zatrzymanie Ewy Zgrabczyńskiej było legalne? Jest decyzja sądu w sprawie byłej dyrektorki zoo

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl