Najmłodsi poznaniacy z Umultowa, Moraska i Radojewa mają nowe miejsce do zabawy. To „Umultowska Fogelka” ze zjeżdżalnią, miejscami do wspinaczki i… statkiem pirackim.
Dzieci mogą już korzystać z nowego placu zabaw „Umultowska Fogelka”. Kolorowy piracki statek stanął przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9. Będzie rozrywką dla uczniów w przerwie od nauki oraz dzieci z okolicznych osiedli. Oprócz statku, który jest centralną częścią placu zabaw, dzieci mogą korzystać m.in. ze sprężynowych bujaków, zjeżdżalni czy piramidy linowej. W okolicy znajdują się również dwie altany, w których mogą obywać się lekcje w plenerze.
– Założenie było takie, by plac zabaw służył nie tylko uczniom, ale też lokalnej społeczności. Codziennie, w godz. 15-20 mogą korzystać z niego również mieszkańcy Umultowa oraz Moraska, Naramowic i Radojewa – podkreśla Dominika Naworska, dyrektorka Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 9.
„Umultowska Fogelka” już działa / fot. poznan.pl
Dotychczasowy plac zabaw był dedykowany głównie przedszkolakom. Nowy ma być atrakcją także dla dzieci w wieku szkolnym.
– Naszą ambicją jest, aby cały czas rozbudowywać sieć placów zabaw w naszym mieście. Zależy nam, by w różnych częściach Poznania powstawały miejsca, w których dzieci będą mogły rozwijać swoje pasje i sprawność fizyczną, eksperymentować, także z elementami natury – podkreślał podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Ważne, by były one otwarte także dla osób z niepełnosprawnościami. Istotna jest także modernizacja już istniejących placów zabaw – dodał.
Fogelka?
„Umultowska Fogelka” powstała w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego i kosztowała około 330 tysięcy zł. Jest 45. placem zabaw, który powstał dzięki pieniądzom z PBO. W poznańskiej gwarze słowo „fogelka” oznacza właśnie plac zabaw.
– Myślę, że w kolejnych latach będzie ich jeszcze więcej. Zachęcamy do zgłaszania pomysłów, które wzbogacają naszą lokalną społeczność. „Umultowska Fogelka” jest dowodem na to, że w Poznańskim Budżecie Obywatelskim można wygrać także na osiedlach peryferyjnych – mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta Urzędu Miasta Poznania.
fot. poznan.pl