Prezydent USA Donald Trump omówił przez telefon z polskim prezydentem Andrzejem Dudą wspólne wysiłki w walce z epidemią Covid-19 i podziękował mu za „silne działanie dotyczące bezpieczeństwa 5G” – poinformował w oświadczeniu Biały Dom.
W dokumencie przekazano, że przywódcy omawiali w sobotę „wysiłki dotyczące zwalczania pandemii koronawirusa”.
„Prezydent Trump podziękował prezydentowi Dudzie za zobowiązanie się do wysłania zaopatrzenia i polskich lekarzy do Chicago, by wspomóc USA zwalczać koronawirusa. Prezydent Duda podziękował prezydentowi Trumpowi za obecność amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Polsce” – czytamy w oświadczeniu.
Przywódcy państw zgodzili się na „bliską współpracę, w tym z UE, by pokonać wirusa i stymulować światową gospodarkę”. Rozmawiali też o „kluczowych sprawach dwustronnych oraz regionalnych”, a Trump podziękował polskiemu prezydentowi za „jego silne działanie dotyczące bezpieczeństwa 5G”.
Jak przekazał w sobotę PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, Duda rozmawiał w sobotę telefonicznie z Trumpem o współpracy polsko-amerykańskiej w dobie epidemii, zaangażowaniu NATO w walce z koronawirusem i współpracy gospodarczej.
Jeśli chodzi o współpracę dwustronną – mówił Szczerski – poruszono trzy tematy. Pierwszym z nich jest współpraca instytutów badawczych Polski i USA w badaniach nad szczepionką i lekiem na koronawirusa. „Tutaj jest deklaracja otwartości strony amerykańskiej na współpracę z polskimi ekspertami i wspólnych badań nad szczepionką i lekiem na tę chorobę” – podkreślił minister.
„Po drugie, kwestia nowoczesnych, szybkich testów na koronawirusa, które Polska chce pozyskać z USA. Tu jest otwartość strony amerykańskiej na taką współpracę w dostarczeniu do Polski tych nowoczesnych testów” – przekazał Szczerski.
Trzecia kwestia odnosząca się do współpracy dwustronnej – poinformował Szczerski – dotyczy wysłania polskiej misji medycznej do Chicago w stanie Illinois. Jak mówił, polscy medycy mają wesprzeć tamtejszą służbę zdrowia, a także odbyć praktykę w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.
Z Waszyngtonu Mateusz Obremski
Źródło:PAP