Z okazji 100-lecia działalności Lasów Państwowych w kraju mają powstać nowe rezerwaty przyrody, a niektóre z istniejących mają zostać powiększone. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu pracuje nad projektami sześciu nowych rezerwatów. Możesz zgłosić swoje opinie i uwagi.
To najbardziej naturalne i mało zmienione tereny w Polsce. Są prawdziwymi ostojami, a także siedliskami roślin, zwierząt i grzybów. Oprócz pięknych widoków mają znaczenie naukowe i kulturowe. Mowa o rezerwatach przyrody. W najbliższym czasie w Polsce będzie ich znacznie więcej. Powstają w trosce o naturę.
W tym roku mija 100 lat od powstania Lasów Państwowych. Z tej okazji ma powstać w Polsce 100 nowych rezerwatów przyrody.
Planowane rezerwaty w Wielkopolsce.
Leśnicy przedstawili 200 propozycji terenów, które by się do tego nadawały. Spośród nich zostanie wybranych 100 miejsc z całej Polski. Aktualnie w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Poznaniu przygotowywane są projekty w kwestii ustanowienia 6 nowych rezerwatów przyrody w Wielkopolsce.
Są to: Dolina Lutyni w gminie Jarocin, Zamorze Pniewskie w gminach Pniewy i Kwilcz, 100-letni las im. prof. Teresy Krotoskiej w gminie Pobiedziska, Bobrownia w gminie Sieraków, Jezioro Wierzchołek w gminie Zakrzewo, a także Bobrowy Zakątek w gminie Wronki.
Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu prosi o ewentualne uwagi i opinie w tej kwestii. Będą one brane pod uwagę podczas podejmowania ostatecznych decyzji. Na stornie – Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu znajdziemy m.in mapy, wykazy planowanych rezerwatów oraz tabelę z miejscem na uwagi.
fot. Łukasz Gdak