W ciągu zaledwie trzech dni grupa przestępcza zhakowała konta bankowe kilku mieszkańców Leszna, przejmując niemal milion złotych. Policja apeluje o czujność i udziela porad, jak nie dać się oszukać.
Policja Leszno
Funkcjonariusze poinformowali, że w ciągu trzech dni w ubiegłym tygodniu zorganizowana grupa hakerska wykradła prawie milion złotych z kont bankowych siedmiu mieszkańców. Ofiary były wybierane losowo, bez względu na ich status społeczny czy wiek.
Przestępcy działali głównie za pośrednictwem telefonów, komunikatorów i Internetu, unikając bezpośredniego kontaktu. Kontaktowali się z ofiarami z zagranicy, co utrudnia ustalenie ich tożsamości. Pokrzywdzeni sami, dobrowolnie przekazywali nieznanym osobom kody BLIK. Instalowali niebezpieczne, nieznane aplikacje, których nazw nie potrafili powtórzyć ani nie wiedzieli, do czego służą. W rezultacie sprawcy uzyskiwali pełną kontrolę nad ich urządzeniami, takimi jak telefony i komputery.
Jak nie dać się oszukać?
Aby uniknąć oszustw, policja radzi zachować szczególną ostrożność podczas rozmów telefonicznych dotyczących finansów. Należy unikać podawania wrażliwych danych, takich jak numery rachunków bankowych czy informacje o posiadanych pieniądzach, przez telefon. Ważne jest, aby nie być łatwowiernym i poświęcić chwilę na przemyślenie każdej propozycji przed podjęciem decyzji.
W przypadku otrzymania telefonów od osób podających się za przedstawicieli banków, policji lub innych instytucji, warto samodzielnie zweryfikować ich tożsamość. Można to zrobić kontaktując się bezpośrednio z odpowiednią instytucją, najlepiej z innego numeru telefonu. Należy również unikać oddzwaniania na ten sam numer, z którego dzwonił oszust, i zamiast tego skontaktować się z Policją pod ogólnie dostępnym numerem. Ważne jest, aby nie wierzyć w każdą telefoniczną historię, dopóki nie zostanie sprawdzona u źródła, gdyż oszustwa takie jak „na wnuczka” czy „na policjanta” są coraz bardziej wyrafinowane.