To pierwsza taka akcja społeczna w Polsce. Mieszkańcy i mieszkanki mogą zgłaszać kandydatki do inicjatywy „Poznanianki 2024”. Dzięki akcji możemy poznać bohaterki życia codziennego Poznania.
Są sąsiadkami, mamami, współpracowniczkami, ale również bohaterkami. Znajdują czas na to aby angażować się w istotne sprawy, pomagać innym i zmieniać Poznań na lepsze. Teraz, dzięki akcji „Poznanianki 2024” możemy docenić kobiety, które aktywnie współtworzą nasze miasto.
– Chcemy dać odwagę tym, które nie mają odwagi promować się same. Naszą rolą jest zgłaszanie tych kobiet. Można zgłaszać te poznanianki, które działają na rzecz miasta, lokalnej społeczności, różności i tolerancji – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. – Te rekomendacje będą pulą kapituły. Wybierzemy wspaniałą pięć kobiet, które będą twarzami tegorocznej akcji – dodaje.
Swoje kandydatki można zgłaszać online do 15 września. W formularzu należy krótko uzasadnić swój wybór. Zgłaszać można również grupy i organizacje, które działają na rzecz poznaniaków i poznanianek. Motywem przewodnim ilustracji, które towarzyszą tegorocznej edycji jest postać kobieca, która buduje najbardziej charakterystyczne budynki Poznania, takie jak Okrąglak, opera czy domki budnicze.
„Rozejrzyj się”
– Kobiety działają i zmieniają to miasto na lepsze – dodaje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
fot. wPoznaniu.pl
Tegoroczna edycja nosi hasło „Rozejrzyj się” i składa się z trzech etapów. W pierwszym, to właśnie mieszkanki i mieszkańcy mogą zgłaszać kobiety, które działają na rzecz Poznania. W drugim etapie, który zaplanowano na połowę września kapituła wybierze pięć kobiet, które zostaną bohaterkami tegorocznej edycji kampanii społecznej. Przygotowana zostanie również wystawa, na której będzie okazja aby poznać bliżej ich działania. Trzecin etapem i również zwieńczeniem akcji będzie Poznański Tydzień Kobiet, poświęcony siostrzeństwu i prawom kobiet. Wydarzenie rozpocznie się 19 października, podczas Babskiej Soboty w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych. Wydarzenia w ramach akcji będą bezpłatne i odbędą się w różnych częściach Poznania.
W ubiegłym roku organizatorzy akcji dostali 158 zgłoszeń, które dotyczyły 59 kobiet. Laureatkami zostały wtedy Agnieszka Kubicka z Fundacji „Wózkowicze”, Wioletta Bogusz współzałożycielka stowarzyszenia „Zupa na głównym”, Alicja Nowaczyk i Anna Furmaniuk, założycielki Fundacji Matecznik, Maria Andruchiw współorganizatorka festiwalu „Ukraińska Wiosna” oraz Aleksandra Sudolska prezeska i założycielka Local Girls Movement.
fot. wPoznaniu.pl