Dni Twierdzy Poznań 2024. Tajemnice i zakamarki miasta dostępne dla wszystkich

W ostatni weekend sierpnia, 24-25 sierpnia Poznań organizuje XII Dni Twierdzy Poznań. To coroczna okazja, by poznać historię miasta poprzez zwiedzanie jego dawnych obiektów obronnych.

Poznań nie bez powodu określany jest mianem „miasta twierdzy”. Znajduje się tutaj pierścień XIX-wiecznych fortyfikacji. W skład którego wchodzi aż 18 fortów oraz wiele schronów i szczelin przeciwlotniczych z czasów II wojny światowej. Przechodząc przez ulice miasta, można dostrzec pozostałości po średniowiecznych murach miejskich, a także budowle militarne z epoki tzw. „twierdzy poligonalnej”.

Podczas tegorocznych Dni Twierdzy Poznań na odwiedzających czeka ponad dwadzieścia historycznych obiektów. Wśród nich znajdą się XIX-wieczne forty, takie jak Fort IIa, Fort Va, Fort VI i Fort VII. Po raz pierwszy uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć również wysadzony Fort IV, którego tajemnice przybliżą Pasjonaci Podziemi. Nie zabraknie również nocnych atrakcji, jak zwiedzanie reliktów Fortu Winiary, znanego jako Cytadela, oraz schronu przeciwlotniczego przy ul. Kościelnej, z okresu II wojny światowej.

Dni Twierdzy Poznań to nie tylko obiekty z XIX wieku. Zwiedzający będą mogli zobaczyć także szczeliny przeciwlotnicze w Parku Wilsona oraz osobisty schron Arthura Greisera, namiestnika tzw. Kraju Warty. Znajduje się on w podziemiach willi, z której obecnie nadaje Radio Poznań. W programie znajdą się także młodsze konstrukcje z czasów zimnej wojny, jak Przeciwatomowy Schron Dla Władz Miasta Poznania w Krzyżownikach oraz schron przy ul. Kasprzaka, nowość tegorocznej edycji w ramach inicjatywy „Oś 64”.

Dla miłośników średniowiecza interesującą propozycją będzie odwiedzenie Bramy Poznania oraz Rezerwatu Archeologicznego Genius loci, gdzie będzie można spotkać rekonstruktorów przedstawiających średniowiecznych wojów. Na Cytadeli dostępne będą również muzea Uzbrojenia i Armii „Poznań”, a ich zwiedzanie można połączyć ze spacerem ze Stowarzyszeniem Reduta. Dla tych, którzy szukają mniej popularnych, ale równie ciekawych miejsc, przygotowano specjalny spacer pod hasłem „Mało znane… zachowane… ale nie oblegane”, który odkryje mniej znane budynki w centrum miasta.

Wstęp do większości obiektów jest bezpłatny, ale istnieje możliwość wsparcia organizatorów poprzez dobrowolne datki. Pełen program wydarzeń można znaleźć na stronie dnitwierdzypoznan.pl oraz na Facebooku @DniTwierdzyPoznań.

Czytaj też: Dni Twierdzy Poznań. Przeszukują ciemne i chłodne mury pod miastem

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl