W mieście powstanie sześć nowych Kawiarenek Naprawczych. Można będzie w nich korzystać z pomocy przy naprawie rowerów, komputerów czy reperacji ubrań.
Kawiarenki Naprawcze od dawna urozmaicają sąsiedzką mapę Poznania. Są miejscami spotkań oraz przestrzeniami, w których poznaniacy mogą dać drugie życie używanym przedmiotom. Dzięki Kawiarenkom nie trzeba nadmiernie kupować nowych rzeczy, a techniki naprawy nie odchodzą w zapomnienie. Dodatkowo sprzyjają sąsiedzkim relacjom i są miejscem wzajemnej pomocy.
Kawiarenki Naprawcze specjalizują się w konkretnych obszarach. Niektóre z nich skupiają się na naprawie rowerów, inne np. na szyciu i reperacji odzieży. Autorem projektu jest Fundacja Veolia, dzięki której w Poznaniu powstaną nowe Kawiarenki Naprawcze, a te które już działają ponownie otrzymają wsparcie. Z dotacji skorzystają Kawiarenki: Zębatka, Spójnik, Pogotowie Społeczne, Klinika Pluszaka, Mikrokosmos i Fundacja Projektowania Zmiany Edukacyjnej Wyobraźni.
StarterPack dla Kawirenek Naprawczych w tym roku zawiera :
– grant wartości 3 – 7 tys. zł brutto
– zapas aromatycznej kawy pochodzącej ze zrównoważonych upraw
– podręcznik DIY: jak stworzyć kawiarenkę naprawczą
– instruktaż: jak prowadzić kawiarenkę naprawczą
– wsparcie merytoryczne i konsultacje w ramach społeczności „NaprawiaMY z Veolią”
– podarunek rzeczowy
fot. Fundacja Veolia
– Do konkursu zgłosiły się organizacje doświadczone w prowadzeniu kawiarenek naprawczych i bardzo świadome swoich potrzeb i możliwości, ale i nowe organizacje. To co je wyróżniało to dobrze opisane wnioski, z bardzo ciekawym planem działań! To pokazuje, że ruch kawiarenek naprawczych cały czas się rozwija – mówi Izabela Rakuć- Kochaniak, Prezeska Fundacji Veolia Polska.
Kawiarenki Naprawcze dostaną dofinansowanie, które przeznaczą na wynagrodzenia dla instruktorów prowadzących zajęcia i ekspertów udzielających porad. Pieniądze zostaną przekazane także na zakup nowych narzędzi, maszyn krawieckich czy chemii rowerowej. Dzięki temu Kawiarenki będą mogły rozwijać swoją działalność i dalej służyć jako przestrzeń wspierająca działania less waste.
fot. Fundacja Veolia