Kraj

Wakacje z dzieckiem. Jak przygotować się na udany wyjazd?

Planowanie wakacji z dzieckiem może być wyzwaniem, ale odpowiednie przygotowanie i zaangażowanie dziecka w proces planowania mogą uczynić ten czas wyjątkowym. Oto jak sprawić, by wspólne wakacje były pełne radości i niezapomnianych przeżyć.

Znajomość potrzeb i preferencji dziecka

Pierwszym krokiem w planowaniu wakacji jest zrozumienie potrzeb i preferencji dziecka. Ważne jest, aby ustalić różne opcje wyjazdu i umożliwić dziecku współdecydowanie o miejscu oraz towarzyszach podróży. Dziecko powinno czuć się komfortowo i bezpiecznie z osobami, z którymi spędzi wakacje.

– Należy unikać wysyłania dziecka na siłę do rodziny, z którą ma znikomy kontakt lub której nie lubi – doradza Natasza Chmielewska, poznańska psycholog.

rel="nofollow"

Dziecko można również zaangażować w proces planowania, na przykład poprzez tworzenie listy rzeczy do spakowania. Zadaniem rodzica jest wspieranie dziecka w tym procesie, ale warto delegować niektóre zadania, aby dziecko mogło samo spakować swoją walizkę. 

– Oczywiście wszystko powinno być adekwatne do wieku. Młodsze dzieci mogą potrzebować większego nadzoru, podczas gdy starsze mogą być bardziej samodzielne – mówi Natasza Chmielewska.

fot. pexels

Rola opiekuna

Nie jest aż tak istotne, dokąd dzieci pojadą na odpoczynek. Ważne jest natomiast, jak opiekun będzie stymulował ich rozwój i ciekawość świata. Kluczowa jest rola dorosłego we wprowadzaniu dziecka w nowe miejsca i kultury. Opiekun powinien pokazywać dziecku różnorodne aspekty odwiedzanych miejsc, opowiadać historie i wprowadzać narracje na temat świata. 

– Dzięki temu dziecko będzie mogło czerpać z wakacji nie tylko przyjemność, ale także wiedzę i doświadczenie- informuje poznańska psycholog.

Dorosły powinien być dobrze przygotowany do spędzania czasu ze swoimi pociechami i dostosować aktywności do ich wieku. Warto zaplanować różnorodne zajęcia, które będą interesujące i rozwijające. Wspólne zwiedzanie, gry i zabawy, a także rozmowy na temat odwiedzanych miejsc mogą wzbogacić doświadczenia dzieci i uczynić ich wakacje niezapomnianymi.

fot. pixabay

Adaptacja i komfort

– Zapytanie dziecka o przedmiot, który jest dla niego ważny i który chciałoby zabrać na wakacje, może pomóc w lepszej adaptacji w nowym otoczeniu – doradza Chmielewska.

Rodzice młodszych dzieci często wiedzą, co jest dla nich ważne, ale warto zapytać dziecko bezpośrednio, dając mu możliwość wyboru ograniczonej liczby przedmiotów. Ważne, aby dziecko miało możliwość decydowania. Przez to będzie czuło, że jego zdanie jest brane pod uwagę.

fot. pixabay

Radzenie sobie z tęsknotą

Niektóre dzieci mogą tęsknić za domem podczas wakacji. Jest to  indywidualne i zależy od osobowości oraz wieku dziecka. Młodsze dzieci często mają swoje rytuały, które warto zachować, takie jak czytanie ulubionej książki przed snem. Warto zabrać ze sobą rzeczy, które pomogą dziecku poczuć się bezpiecznie i komfortowo w nowym miejscu. 

– Jeśli dziecko przebywa u dziadków lub innych bliskich osób, można umożliwić mu regularne kontakty z rodzicami, na przykład poprzez telefoniczne rozmowy na dobranoc – zaleca Natasza Chmielewska.

Starsze dzieci zazwyczaj lepiej radzą sobie z tęsknotą, ale młodsze mogą potrzebować więcej wsparcia. Warto rozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach i potrzebach, a także zapewniać, że tęsknota jest naturalnym uczuciem i że można sobie z nią poradzić.

fot. pixabay

Uwzględnianie potrzeb dziecka

Podróżowanie z dzieckiem wymaga uwzględnienia jego potrzeb. Należy pamiętać o rytuałach, takich jak drzemki, oraz o sposobach na nudę. Planowanie zajęć, które będą interesujące zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, może być wyzwaniem, ale jest kluczowe dla udanego wyjazdu. 

– Warto przygotować różnorodne aktywności, które będą angażować dziecko i sprawią, że nie będzie się nudzić – poleca poznańska psycholog.

fot. pixabay

Tworzenie trwałych wspomnień

Najlepsze sposoby na tworzenie trwałych wspomnień to nie tylko uwiecznianie ich na zdjęciach, ale przede wszystkim cieszenie się chwilą tu i teraz. Warto odłożyć telefon na bok i skupić się na wspólnym spędzaniu czasu. Zachwycanie się chwilą, przytulanie się, granie w gry planszowe czy piknikowanie mogą stworzyć niezapomniane wspomnienia.

– Fotografowanie chwil jest ważne, ale nie powinno dominować nad rzeczywistym przeżywaniem momentów – podkreśla Chmielewska.

 Kilka zdjęć jako pamiątka jest wystarczające, a resztę czasu warto poświęcić na bycie razem. Wspólne aktywności, rozmowy i zabawy mogą sprawić, że wakacje staną się wyjątkowym czasem, który dziecko będzie wspominać przez lata.

fot. pixabay

Przygotowanie do powrotu

Przygotowanie dziecka do powrotu do domu jest równie ważne jak sam wyjazd. Nawet na wakacjach warto traktować rutynę jako korpus naszego funkcjonowania. 

– Im większe będą odstępstwa od reguł, tym większe mogą być trudności w powrocie do codziennych obowiązków – podkreśla Natasza Chmielewska.

Jeśli dzieci bardzo późno chodzą spać i bardzo późno wstają, powrót do szkolnej rutyny może być trudny. Dlatego warto na tydzień lub dwa przed końcem wakacji stopniowo powracać do regularnych godzin snu i codziennych rytuałów. 

– Dzięki temu powrót do szkoły będzie mniej bolesny i bardziej naturalny – informuje psycholog.

Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i tworzenia wspomnień, które pozostaną na całe życie. Dzięki odpowiednim krokom i wsparciu wakacje mogą stać się wyjątkowym czasem, który będzie wspominany z uśmiechem i radością przez lata, zarówno przez opiekunów, jak i przez dzieci.

Czytaj także: Obowiązkowa lektura dla „ojców na tacierzyńskim”

Gabriela Puczyłowska
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl