Trwa konkurs „Zielony Poznań”, podczas którego wybierane są najpiękniejsze ogrody, balkony i tarasy w mieście. Poznaniacy mogą zgłaszać swoje zielone krainy jeszcze do 2 sierpnia.
Hortiterapia jest pracą w ogrodzie i alternatywną metodą terapeutyczną. Korzystnie wpływa na stan zdrowia. Zarówno mentalny i jak i fizyczny. Jest formą kontaktu z naturą. Do tej pory, w trzydziestu edycjach konkursu „Zielony Poznań” wzięło udział prawie 95 tysięcy mieszkańców.
Podczas 31. edycji poznańskiego konkursu zielone zakątki zostaną ocenione w ośmiu kategoriach. Miasto poinformowało, że poznaniacy mogą zgłaszać:
- zieleńce, kwietniki osiedlowe, zakładowe, szkolne
- balkony, tarasy, loggie i okna
- ogrody przydomowe
- ogródki przy budynkach wielorodzinnych lub osiedlach mieszkaniowych
- działki na terenach rodzinnych ogrodów działkowych lub stowarzyszeń działających na rzecz działkowców
- pasy zieleni utworzone po raz pierwszy jesienią w roku poprzedzającym daną edycję konkursu i wiosną w roku trwania bieżącej edycji konkursu, ze szczególnym uwzględnieniem terenów publicznych ogólnie dostępnych na terenach wcześniej niezagospodarowanych
- zielone dachy jako ogrody na dachach konstruowane głównie w celach rekreacyjno-estetycznych;
- inne formy zieleni miejskiej
fot. Łukasz Gdak
Konkurs „Zielony Poznań” jest dwuetapowy. W pierwszej kolejności zielone miejsca Poznania ocenią przedstawiciele rad osiedli, Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców lub Zarządu Rodzinnych Ogrodów Działkowych i stowarzyszeń. Etap ten zakończy się 16 sierpnia. Miejsca z największą liczbą głosów będą w drugim etapie oceniane przez Miejską Komisją Konkursową. W tegorocznej edycji pojawiły się nowe wyróżnienia. Za „Pnącza w ogrodzie” od Dyrektora Ogrodu Botanicznego. Wyróżnienie przyzna także Kierownik Katedry Roślin Ozdobnych Dendrologii i Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu za „Ogród sprzyjający hortiterapii czynnej i biernej”.