Łącznie pięć milionów euro otrzymały uczelnie konsorcjum, w skład którego wchodzi UAM Poznań. Najlepsi studenci z całego świata będą mogli studiować w Poznaniu przez jeden semestr.
Wydział Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, a także cztery inne wyższe uczelnie otrzymały łącznie pięć milionów euro. Dzięki temu grantowi każdego roku grupa od 10 do 15 najlepszych studentów z całego świata będzie mogła studiować w UAM przez jeden semestr. Co więcej, wezmą oni również udział w zaawansowanych projektach badawczych.
Uczelnie z całego świata
Wszystko to w ramach programu SERP+ (Surface, Electro-, Radiation, and Photo-Chemistry), który jest wspólnym projektem uczelni z różnych części świata. W skład konsorcjum tego wchodzą Uniwersytet Paris-Saclay (koordynator projektu), Uniwersytet w Porto, Uniwersytet w Genui, a także Uniwersytet McGill z Montrealu w Kanadzie oraz właśnie Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Program SERP+ oferuje studentom możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy oraz praktycznego doświadczenia. W ramach niego studenci mogą także korzystać z obiektów i zasobów uczelni partnerskich. Mają także szansę rozwijać karierę zawodową na globalnym rynku pracy. To również możliwość wymiany kulturalnej, która sprzyja rozwojowi globalnej perspektywy w działalności naukowej.
Era międzynarodowej współpracy
Pieniądze pochodzą z grantu Erasmus Mundus. Zostaną przeznaczone na wsparcie interdyscyplinarnego, dwuletniego programu studiów magisterskich z zakresu chemii, chemii fizycznej i chemii materiałowej na UAM.
– Jesteśmy zaszczyceni, mogąc być częścią tego konsorcjum i otrzymać tak znaczące wsparcie ze strony programu Erasmus Mundus. Ten grant nie tylko podkreśla jakość naszej inicjatywy SERP+, ale również wprowadza nas w nową erę międzynarodowej współpracy realizowanej w ramach programów Erasmus – powiedział prof. Tomasz Pędziński, koordynator projektu w UAM, który odegrał kluczową rolę w przygotowaniu wniosku o grant.