Szpital Miejski im. Strusia w Poznaniu wprowadził tymczasowe ograniczenia odwiedzin na oddziale chorób wewnętrznych. Powodem wykrycie antybiotykoopornej bakterii Klebsiella pneumoniae NDM (New Delhi).
W reakcji na wykrycie pojedynczych przypadków bakterii New Delhi, Szpital Miejski im. Strusia podjął decyzję o ograniczeniu odwiedzin pacjentów na oddziale chorób wewnętrznych. Placówka wprowadziła zakaz wstępu dla osób z objawami infekcji górnych dróg oddechowych.
Zmniejszono godziny odwiedzin oraz ustanowiono limit jednej osoby przy łóżku chorego. Szczególne środki ostrożności dotyczą pacjentów przebywających w izolatkach. Odwiedziny są możliwe maksymalnie na 5 minut, a osoby wchodzące na salę muszą założyć jednorazowe rękawiczki i fartuchy ochronne.
Klebsiella pneumoniae NDM to bakterie oporne na większość antybiotyków, co stanowi poważne wyzwanie dla współczesnej medycyny. Szpital dodał, że ich rozprzestrzenianie się jest wynikiem częstego stosowania antybiotyków w placówkach medycznych. Choć bakterie te często bytują w jelitach bez wywoływania problemów zdrowotnych, mogą one powodować infekcje u osób poddawanych chemioterapii, cewnikowanych lub przebywających na oddziale intensywnej terapii.
Bakterie New Delhi mogą rozprzestrzeniać się przez bezpośredni kontakt z nosicielem, dlatego pacjenci z NDM muszą być izolowani. Rodzina i znajomi mogą odwiedzać takie osoby pod warunkiem przestrzegania zasad higieny, w tym mycia rąk przed i po kontakcie. Szpital zapewnia, że zgodnie z przepisami, placówki medyczne i opiekuńcze nie mogą odmówić ani opóźniać leczenia pacjentów z NDM, a każda z nich musi zagwarantować bezpieczny pobyt takim osobom.
Groźną bakterię odkryto też na oddziale urologii w Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.
Czytaj też: Wzrost liczby kleszczy w Poznaniu. W ten sposób uchronisz się przed ukąszeniem