CBA zatrzymało 3 mężczyzn. Igrali z wojskiem

W związku z wykrytymi nieprawidłowościami przy zamówieniach wojskowych, Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) oraz Żandarmeria Wojskowa zatrzymały trzech mężczyzn, w tym byłego technika Wojskowego Oddziału Gospodarczego (WOG) w Wędrzynie. Sprawa dotyczy przekroczenia uprawnień oraz fałszowania dokumentów.

Zatrzymania miały miejsce na terenie województwa lubuskiego od 8 do 9 lipca. Jak poinformował zespół prasowy CBA, sprawa dotyczy działalności byłego starszego technika Sekcji Technicznego Utrzymania Nieruchomości w WOG Wędrzyn. Pracownik ten miał nadużywać swoich uprawnień i nie dopełniać obowiązków przy organizacji zamówień publicznych w trybie bezprzetargowym. Trwać to miało od marca 2022 r. do grudnia 2023 r.

Zgodnie z ustaleniami śledczych, technik uczestniczył w formułowaniu ofert firmy budowlanej. Ta ubiegała się o zlecenia od WOG. Podejrzany akceptował fałszowane dokumenty. Firma założono na tzw. słupa, a zarządzali nią jego brat oraz żona. Uzyskiwali zyskiwała zlecenia na prace remontowo-budowlane z naruszeniem regulaminu zamówień publicznych. Łączna wartość zawartych umów wyniosła niemal 650 tys. złotych.

Śledztwo prowadzą:

  • funkcjonariusze poznańskiej delegatury CBA,
  • żołnierze Żandarmerii Wojskowej w Wędrzynie
  • prokuratorzy VIII Wydziału do Spraw Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Poznaniu.

Trzem zatrzymanym – technikowi WOG, jego bratu oraz mężczyźnie, na którego formalnie założono firmę – postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień, fałszowania dokumentów oraz ustawiania zamówień publicznych.

W sprawę zamieszana jest również żona technika, która odpowie za fałszowanie dokumentów. W trakcie zatrzymań przeszukano mieszkania podejrzanych, a Żandarmeria Wojskowa zabezpieczyła dokumentację związaną z zamówieniami w WOG Wędrzyn oraz przesłuchała świadków.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze. W tym dozór policji, zakaz kontaktowania się z innymi podejrzanymi, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju. Pracownik WOG został zawieszony w czynnościach służbowych.

Na poczet przyszłych kar i grzywien, prokuratura zabezpieczyła majątek podejrzanych na łączną sumę ponad 620 tys. złotych w formie gotówki oraz hipoteki przymusowej na nieruchomości. Podejrzanym grozi od roku do 10 lat więzienia. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań w tej sprawie.

Czytaj też: Firma z Poznania produkowała części, które trafiły do irańskich dronów? Oświadczenie firmy

Maciej Szymkowiak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl