To wyczekiwane przez amatorów sztuki wydarzenie. Już od 19 lipca w Muzeum Narodowym w Poznaniu ponownie zwiedzać można stałą ekspozycję Galerii Sztuki Polskiej od XVIII wieku do 1945 roku. Wnętrze wystawy zostało odnowione i przearanżowane. Nowa ekspozycja nadal prezentuje sztukę polską w układzie chronologicznym, akcentując najważniejsze przeobrażenia w malarstwie i przedstawiając najistotniejsze dzieła polskich artystów. To jednak nie wszystko, Bank Pekao S.A. przekazał w depozycie 20 obrazów znamienitych polskich artystów, które wzbogaciły tę wystawę.
Bogata lista obrazów i dzieł
Trwające od ponad roku prace znacząco zmieniły wygląd i rozmieszczenie dzieł w Galerii Sztuki Polskiej. Nowe kompozycje prac jeszcze lepiej podkreślą przemiany dokonujące się w sztuce, ukazują jej różne zjawiska, prezentują wielkie indywidualności.
– W odnowionej przestrzeni Galerii Sztuki Polskiej od XVIII wieku do 1945 roku na odwiedzających czeka ponad 700 dzieł – obrazów i rzeźb. Wśród nich kanoniczne dzieła polskiej sztuki, takie jak ,,Błędne koło’’ Jacka Malczewskiego, ,,Mokra wieś’’ Władysława Podkowińskiego, ,,Obłok’’ Ferdynanda Ruszczyca czy ,,Akt z książką na tle Miechowa’’ Zbigniewa Pronaszki. W wyniku współpracy z kolekcjonerami i aktywnym uczestnictwie na rynku aukcyjnym, Muzeum udało się dodatkowo pozyskać kilka wybitnych dzieł sztuki. Dzieła pozyskane w ramach depozytu od Banku Pekao sprawiły, że w przestrzeni ekspozycyjnej pojawiły się m.in. do tej pory nieprezentowane prace Stanisława Kamockiego, które z pewnością dopełnią obrazu sztuki polskiej na przestrzeni wieków – komentuje dr Arkadiusz Krawczyk z Galerii Sztuki Polskiej od XVIII wieku do 1945 roku.
Na ekspozycji pojawiły się także obrazy mniej znanych artystów. Całość tworzy interesujący przekrój panoramy polskiej sztuki od końca XVIII wieku do wybuchu II wojny światowej.
Bank, który dzieli się sztuką
Bank Pekao posiada zbiór około tysiąca dzieł sztuki. Przez wiele lat w wyniku fuzji, przejęć i inwestycji własnych, stworzył kolekcję wartościowych eksponatów. Składają się na nią prace klasyków, takich jak Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Wojciech Kossak, Julian Fałat, Józef Mehoffer czy Zygmunt Waliszewski. W bogatym spektrum dzieł, nie zabrakło też prac młodszych artystów m.in. Tadeusza Dominika, Jerzego Nowosielskiego, Franciszka Starowieyskiego czy Bożenny Biskupskiej. Zbiór bogaty jest również w rzeźby oraz eksponaty z gatunku sztuki użytkowej z XIX i XX wieku – meble, lampy, zegary. W 2021 roku powstała wirtualna Galeria Sztuki Banku Pekao S.A., w której zdigitalizowana została część najwybitniejszych prac z bankowego zbioru i jest ona dostępna dla wszystkich online.
– Cieszę się, że jako bank mlieliśmy możliwość przekazania do depozytu Muzeum Narodowego w Poznaniu obrazów mistrzów polskiego malarstwa. Dzieła Jana Nepomucena Głowackiego, Juliana Fałata, Jana Stanisławskiego, czy też prace mniejszego formatu stworzone przez Stanisława Kamockiego, wzbogaciły nowo otwartą kolekcję sztuki polskiej. Dzięki Muzeum Narodowemu w Poznaniu obrazy te zostały udostępnione szerszej publiczności. Mam nadzieję, że zachwycą one niejednego miłośnika sztuki – komentuje Jorge Sánchez Klosiński, p.o. Dyrektora Departamentu Marketingu w Banku Pekao S.A.
W zeszłym roku, obrazy Stanisława Kamockiego, które w części pojawiły się na ekspozycji, były prezentowane podczas wystawy ,,Koloryt Rozmaitości’’, która miała miejsce w Pałacu Czapskich w Warszawie.
Udostępnienie obrazów szerszej publiczności, to niejedyne działania, które w ostatnim czasie podjął bank w celu promocji sztuki. Bank Pekao wraz z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie wyprodukował filmy dokumentalne o artystach. Pierwszy z projektów ,,Wyspiański w Londynie’’, opowiada o wystawie „Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuki Rzemiosł, 1890–1918” w William Morris Gallery w Londynie, na której zaprezentowano pastel ,,Bratki’’ Stanisława Wyspiańskiego należącą do banku. W grudniu zeszłego roku powstała produkcja ,,Barwy światła’’, mówiąca o bogatej i różnorodnej twórczości Józefa Mehoffera. Z kolei w filmie ,,Było pięknie’’ możemy się przenieść do malowniczego świata współczesnego artysty, Franciszka Maśluszczaka. ,,Okiem liryka’’ to produkcja, która opowiada historię monumentalnego obrazu ,,Bitwa pod Piramidami’’ Wojciecha Kossaka. Natomiast, ostatni z powstałych filmów pt. ,,Rytm materii’’ przybliża sylwetkę oraz dzieła prof. Adama Myjaka. Artysta szczególnie upodobał sobie rzeźbienie ludzkich twarzy, głów oraz torsów. Profesor jest także współautorem ,,Kwadrygi Apollina’’ dla Teatru Wielkiego w Warszawie, którą stworzył wspólnie z Antonim Januszem Pastwą oraz twórcą rzeźby ,,Żubr’’, będącej symbolem Banku Pekao S.A.