Czy bycie prezydentem dużego polskiego miasta jest dobrą trampoliną do znalezienia się w ogólnopolskiej polityce? Chyba nie bardzo. Okazuje się, że aż ponad połowa Polaków nie wie kim jest Jacek Jaśkowiak. Prezydenci wielu innych miast są jeszcze mniej rozpoznawalni.
Tak wynika z Samorządowego Rankingu Zaufania 2024. To pierwszy tego typu ranking dotyczący samorządów tej kadencji. Przeprowadziła go Ogólnopolska Grupa badawcza, która chciała sprawdzić to, jakim zaufaniem darzymy lokalnych polityków. Tymczasem okazało się, że w większości nie wiemy nawet o kim mowa.
Ranking Rozpoznawalności wygrywa Trzaskowski
Naprawdę sporą rozpoznawalnością pochwalić się może prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Jedynie 13 proc. respondentów odpowiedziało, że go nie zna. Natomiast 34,64 proc. Polaków uznało, że mu ufa. Nie zaufałoby mu natomiast 36,66 proc. badanych. Na drugim miejscu w rankingu zaufania wśród prezydentów polskich miast znalazła się prezydent Gdańska – Aleksandra Dulkiewicz (ufa jej 29,34 proc. Polaków, a nie ufa 18,36 proc.). Ostatnie miejsce na podium przypadło prezydent Łodzi – Hannie Zdanowskiej. Ufa jej 21,63 proc. respondentów, a przeciwne emocje ma wobec niej ma 13,8 proc.
Jacek Jaśkowiak – więcej Polaków mu ufa
Tuż za Zdanowską znalazł się prezydent Poznania – Jacek Jaśkowiak. Ufa mu 16,98 proc. Tych, którzy mu nie ufają jest nieco mniej – 11,7 proc.
Zaskakującym jest jednak fakt, że prezydenci największych polskich miast są rozpoznawalni głównie tam, gdzie rządzą. Jacka Jaśkowiaka nie zna aż 61 proc. z zapytanych w badaniu Polaków. To jednak i tak całkiem dobry wynik w porównaniu z prezydentem Krakowa. Aż 66,34 proc. z nas nie wie kim on jest. Natomiast prezydenta Szczecina – Piotra Krzystka nie zna aż ponad 86 proc. ankietowanych.
Dane zawarte w raporcie pochodzą z badania opinii Polaków, które zostało przeprowadzone przez Ogólnopolską Grupę Badawczą w dniach 04-07.06.2024 r., metodą CATI. Przebadano reprezentatywną próbę N=800 pełnoletnich mieszkańców Polski. Próba została dobrana w sposób kwotowo-losowy w oparciu o kryteria: płeć, wiek, wielkość miejscowości i województwo (dane wg GUS).