Poezja wciąż żywa. Udowadnia to poznański Salon Poezji

W czerwcu odbędą się ostatnie dwa Salony Poezji w tym sezonie. Wydarzenie organizowane jest jest Teatr Muzyczny w Poznaniu i Fundację Zakłady Kórnickie. 8 czerwca będziemy mogli zobaczyć aktorkę Teatru Nowego w Poznaniu, Danielę Popławską, a 15 czerwca aktorkę Teatru Narodowego w Warszawie, Danutę Stenkę.

8 czerwca o 11:45 wystąpi Daniela Popławska. Znana poznańskiej publiczności ze spektakli granych w Teatrze Nowym w Poznaniu. Aktorka zaprezentuje fragmenty książki „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” oraz mało znane listy noblistki, które ta pisała jeszcze w czasach młodości. Danieli Popławskiej będzie towarzyszył pianista, Jakub Kraszewski. Tydzień później na deskach Teatru Muzycznego w Poznaniu poezję Czesława Miłosza zinterpretuje Danuta Stenka. Razem z aktorką na scenie wystąpi Kinga Tarnowska, altowiolistka orkiestry Teatru Muzycznego w Poznaniu. Również tego dnia, o godzinie 18:00 wystąpi w Bibliotece w Zamku w Kórniku. Salony Poezji organizowane są przez Teatr Muzyczny w Poznaniu i Fundację Zakłady Kórnickie.

– Obecnie można ją zobaczyć w „Prawie wyboru” w reżyserii Piotra Kruszczyńskiego oraz w głośnym „Locie nad kukułczym gniazdem” Mai Kleczewskiej. U nas przeczyta fragmenty książki „Maria Skłodowska-Curie. Zakochana w nauce” autorstwa Tomasza Pospiesznego połączone z fragmentami listów noblistki oraz jej mało znanymi wierszami pisanymi jeszcze w czasach młodości. Program muzyczny przygotuje pianista Jakub Kraszewski. Z kolei 15 czerwca zapraszam na spotkanie z wyjątkową gościnią, którą będzie Danuta Stenka, aktorka Teatru Narodowego w Warszawie. Ta wybitna artystka przeczyta wiersze Czesława Miłosza, a o oprawę muzyczną zadba nasza altowiolistka Kinga Tarnowska – mówi Mateusz Frąckowiak z Teatru Muzycznego w Poznaniu, współorganizujący Salon Poezji.

A wszystko za sprawą Anny Dymnej

Pierwszy Salon Poezji w Poznaniu odbył się w 2013 roku. Comiesięczne, sobotnie spotkania z poezją zapoczątkowała Anna Dymna. Salony Poezji są pretekstem do zapoznania się z twórczością tych znanych i nieco mniej znanych poetów. Aktorzy prezentują swoje interpretacje wierszy, dzięki temu można odkryć poezję na nowo.

– Salony Poezji Anny Dymnej organizowane są w Teatrze Muzycznym w Poznaniu od kwietnia 2013 roku. Nasz stały cykl od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem widzów, stanowiąc jednocześnie ciekawe uzupełnienie repertuaru, w którym na co dzień dominują przede wszystkim musicale. Jego stałym elementem, oprócz czytającego aktora, jest muzyka instrumentalna. Podczas niektórych odsłon można również posłuchać naszych solistów. Pierwszą gościnią była Anna Dymna, pomysłodawczyni Salonów Poezji. Wystąpiła wtedy wspólnie z Aleksandrem Machalicą, a w programie znalazła się poezja ks. Jana Twardowskiego – dodaje Frąckowiak.

Teatr Muzyczny przygotowuje się do setnego Salonu Poezji. Jubileuszowe spotkanie z poezją odbędzie się w listopadzie w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z tej okazji zostanie przygotowany album ze zdjęciami oraz wybranymi wierszami i tekstami.

– Planujemy na nią zaprosić wyjątkowych gości, których nazwiska ujawnimy już niebawem. Salony Poezji mają swoich stałych widzów, którzy odwiedzają nas co miesiąc, ale co jakiś czas dołączają do nich nowe twarze, dla których spotkanie z wybitnymi osobowościami sceny teatralnej i filmowej jest niezwykłym przeżyciem. Z okazji 100. Salonu, wspólnie z Wydawnictwem Miejskim Posnania oraz Fundacją Zakłady Kórnickie, wydajemy album, w którym znajdą się wybrane zdjęcia z poprzednich edycji, wybrane wiersze najwybitniejszych poetów oraz unikatowe teksty. Część publikacji „oddamy” naszym wiernym widzom. Premierę zaplanowaliśmy na październik – dodaje Mateusz Frąckowiak z Teatru Muzycznego w Poznaniu.

Poezja w Poznaniu

Podczas poznańskich Salonów Poezji występują znani artyści. Teatr Muzyczny w Poznaniu gościł już m.in Annę Seniuk, Agnieszkę Więdłochę czy Piotra Polka. Organizatorzy nie zapominają o poznańskich artystach. Poezję podczas cyklicznych Sanów interpretowały aktorki Teatru Polskiego w Poznaniu i Teatru Nowego w Poznaniu, m.in. Monika Roszko i Aleksandra Samelczak. Jednym z organizatorów Salonów Poezji jest profesor Wiesław Ratajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

– Kilka lat temu odwiedził nas Piotr Polk. Wówczas przyjechały również jego fankluby z całej Polski. Podobnie było w przypadku Agnieszki Więdłochy. W obu przypadkach na widowni zasiadło mnóstwo młodych osób, które wracały do nas w kolejnych miesiącach. Jest to bardzo ważne, gdyż Salony Poezji mają spełniać również funkcję edukacyjną. Kilka razy w sezonie staram się zapraszać najzdolniejszych poznańskich aktorów. W tym roku gościliśmy między innymi Malinę Goehs z Teatru Nowego w Poznaniu oraz Monikę Roszko i Aleksandrę Samelczak z Teatru Polskiego w Poznaniu. Warto wspomnieć, że opiekę merytoryczną nad Salonami sprawuje profesor Wiesław Ratajczak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, który bardzo często opracowuje scenariusze każdego ze spotkań.

Sobotnie spotkania w Teatrze Muzycznym pokazują, że osób zainteresowanych poezją w Poznaniu nie brakuje. Zdarza się, że dzięki prezentacjom aktorów widzowie doświadczają poezji w zupełnie inny sposób niż czytając ją samemu, w domowym zaciszu.

– Mamy nadzieję, że dzięki comiesięcznym spotkaniom z poezją, ta forma literacka będzie w Poznaniu coraz popularniejsza. Od 2013 roku niemal na każdym Salonie Poezji mamy komplet publiczności, co pokazuje, że widzowie są zainteresowani tego typu wydarzeniami. Do dzisiaj pamiętam historię, kiedy jedna z naszych widzek podeszła do Anny Seniuk i powiedziała, że dopóki nie usłyszała jej interpretacji poezji Wisławy Szymborskiej, zupełnie inaczej podchodziła do jej wierszy. Są to niezwykle wzruszające momenty, które udowadniają, że warto organizować Salony Poezji w Teatrze Muzycznym w Poznaniu – mówi Mateusz Frąckowiak.

Czytaj także: Uczą się randkować w centrach handlowych | wpoznaniu.pl

Monika Statucka
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl