Nie żyje Zenon Wechmann. Walczył o wolny Poznań

W wieku 96 lat odszedł Zenon Wechmann — Poznaniak, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatanckiej w Poznaniu, działacz konspiracji harcerskiej ps. „Czarny Wilk” i czynny uczestnik Powstania Poznańskiego Czerwca w 1956 roku.

Działał w harcerstwie

Urodził się w Poznaniu w 1927 roku. Od wieku ośmiu lat był zuchem, a później wstąpił do V Hufca Harcerzy im. ks. J. Poniatowskiego. Harcerstwo było ważnym elementem jego życia. Po wojnie aktywnie uczestniczył w życiu Związku Harcerstwa Polskiego. Kiedy władze PRL podjęły decyzję o likwidacji ZHP, wystąpił przeciwko włączeniu zuchów do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. W wieku 23 lat podjął konspiracyjną działalność harcerską.

Za walkę z komunizmem trafił do więzienia

Przez swoją patriotyczną działalność i walkę z komunizmem 23 stycznia 1952 roku trafił do aresztu. Ówczesne władze skazały go na siedem lat więzienia, trzy lata utraty praw publicznych oraz pozbawienie mienia. W zakładzie karnym w Rawiczu, gdzie odsiadywał swój wyrok, stosowano wobec niego przemoc fizyczną i psychiczną. W ramach kary znalazł się również w obozach pracy dla więźniów politycznych w Potulicach i Piechcinie-Bielawach. Po trzech latach odsiadki na mocy amnestii został warunkowo zwolniony z odbywania reszty kary.

Walczył o wolną Polskę, o wolny Poznań

Zaledwie rok po wyjściu z zakładu karnego Zenon Wechmann wziął czynny udział w Powstaniu Poznańskiego Czerwca 1956 r. Później uczestniczył również w licznych manifestacjach, kolportował niezależne wydawnictwa, a także dalej działał w strukturach konspiracyjnych.

Od początku aktywnie działał w pracach Wielkopolskiego Oddziału Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego 1939-1956, którego był wieloletnim prezesem. Przewodniczył również Wojewódzkiej Radzie Kombatantów i Osób Represjonowanych przy Marszałku Województwa Wielkopolskiego. W 2016 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności. Z kolei w 2018 roku Rada Miasta Poznania przyznała mu tytuł „Zasłużony dla Miasta Poznania”. W ubiegłym roku został również odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj także:

Erwin Nowak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl