W stolicy Wielkopolski ponownie można za darmo wykastrować lub wysterylizować kota i psa. Zabiegi będą wykonywane w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2024. Tłumaczymy dlaczego warto wysterylizować czworonoga.
W stolicy Wielkopolski ponownie można za darmo wykastrować lub wysterylizować kota i psa. Zabiegi będą wykonywane w ramach Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt w Poznaniu na rok 2024.
Kastracja i sterylizacja zwierząt są finansowane w 100 proc. z budżetu miasta. O skorzystanie z nich mogą ubiegać się osoby, które zamieszkują na terenie Poznania i płacą podatki w naszym mieście (dotyczy to także mieszkańców posiadających status studenta poznańskiej uczelni lub korzystających z pomocy socjalnej).
Program uwzględnia finansowanie zabiegów dla kotów (samic i samców) oraz psów (wyłącznie samic). Jeden opiekun może skorzystać rocznie z dofinansowania na kastrację lub sterylizację dwóch zwierząt. Czworonóg, który zostanie poddany zabiegowi, musi być zaczipowany (elektronicznego oznakowania można dokonać bezpośrednio przed zabiegiem w gabinecie weterynaryjnym – jest ono bezpłatne). W przypadku psa konieczne jest także aktualne zaświadczenie, że był on poddany szczepieniu przeciwko wściekliźnie.
Usługę na rzecz mieszkańców świadczą gabinety weterynaryjne wyłonione w drodze przetargu. Aby umówić się na wizytę, należy skontaktować się bezpośrednio z wybraną placówką i wypełnić na miejscu stosowny wniosek.
Gabinety, które świadczą usługę kastracji:
Gabinet Weterynaryjny Vet-Help, ul. Brzozowa 1, 61-429 Poznań (godziny przyjęć: poniedziałek-piątek: 09:00-19:00, sobota: 09:00-14:00, kontakt: tel. +48 512 447 882, przychodnia.vet-help@wp.pl)
Przychodnia Weterynaryjna WETPUPIL, ul. Roślinna 1c, 61-306 Poznań (godziny przyjęć: poniedziałek-piątek: 13:00-19:00, sobota: 10:00-13:00, kontakt: tel. +48 669 003 212)
W gabinetach będzie także można bezpłatnie zaopatrzyć się w Koci poradnik, który porusza wiele ciekawych wątków, jak np. odpowiedzialna adopcja, żywienie, czipowanie, kastracja, rady na sytuacje kryzysowe i wiele innych. Publikacja jest także dostępna w wersji PDF. Można ją pobrać na stronie Gospodarki Komunalnej.
Dlaczego zabieg jest tak potrzebny?
Główną zaletą kastracji zwierząt jest przeciwdziałanie ich rozmnażaniu i realny wpływ na ograniczanie bezdomności. W polskich schroniskach na domy czeka ciągle ponad 100 tysięcy psów i kotów. W poznańskim Schronisku dla zwierząt na koniec roku przebywało blisko 300 kotów i 150 psów.
Jak zauważają eksperci, takie zabiegi są istotne także z innych powodów. Wczesna kastracja samic zmniejsza ryzyko wystąpienia hormonozależnych nowotworów – u kotek eliminuje rujki, u suczek ciąże urojone i cieczki. U kocurów ogranicza znaczenie moczem otoczenia, dalekie wędrówki oraz walki.
Miasto już po raz kolejny wychodzi naprzeciw potrzebom opiekunów psów i kotów. Od początku realizacji programu, czyli od 2020 r., zabiegiem objęto ponad 2100 kotów i blisko 630 psów.
W tym roku na ten cel przeznaczono 200 tys. zł – 150 tys. na zabiegi dla kotów i 50 tys. dla psów. Przesłanką do takiego podziału kosztów jest fakt, że część z kotów domowych jest wypuszczana przez swoich właścicieli na zewnątrz i to właśnie ta grupa zwierząt – jak pokazują badania – w bardzo dużym stopniu przyczynia się do powiększania populacji bezdomnych czworonogów, głównie poprzez niekontrolowane rozmnażanie się oraz ucieczki i brak możliwości ustalenia właściciela.