Materiał partnera

Rynek pracy w Wielkopolsce – jak wygląda? Gdzie znaleźć zatrudnienie?

Bezrobocie w Polsce jest niższe niż w ubiegłym roku, a pracodawcy zgłaszają do urzędów więcej wolnych miejsc pracy. Na kogo czeka praca w województwie wielkopolskim? Na portalach ogłoszeniowych można znaleźć oferty skierowane przede wszystkim do doświadczonych specjalistów, z kolei urzędy pracy udostępniają w znacznym stopniu ogłoszenia dla pracowników produkcji czy pracowników odpowiedzialnych za prace proste. Sprawdź, gdzie dostępna jest praca dla uchodźców i jakich pracowników poszukują pracodawcy w 2024 roku.

Jaka praca w województwie wielkopolskim dostępna jest w 2024 roku?

Bezrobocie w Wielkopolsce w lutym 2023 wynosiło 3,3% (dla porównania, dane dla Polski wskazują na 5,4%). Jest to najniższy poziom bezrobocia w całym kraju, co może być dobrą prognozą dla osób poszukujących zatrudnienia w regionie. Jaka praca Poznań czeka na chętnych?

Zgodnie z przewidywaniami badania Barometr Zawodów 2024 deficyt pracowników dotyczy 33 grup zawodowych. Wśród poszukiwanych pracowników są między innymi pracownicy budowlani (brukarze, dekarze, elektromonterzy, monterzy instalacji budowlanych), nauczyciele (praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących, przedszkoli) i pracownicy służby zdrowia (lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki i położne). Praca w Kaliszu i innych wielkopolskich miejscowościach to również oferty dla kierowców samochodów ciężarowych, maszynistów, piekarzy, samodzielnych księgowych i spawaczy. Jeśli szukasz zatrudnienia, warto sprawdzić oferty publikowane przez portal Praca.pl.

Praca w powiecie poznańskim i w Kaliszu – kogo szukają lokalni pracodawcy?

Wielkopolska to województwo wyróżniające się stosunkowo niskim poziomem bezrobocia, podobnie wygląda sytuacja w większych aglomeracjach w regionie. Stopa bezrobocia w Poznaniu w lutym 2024 roku wyniosła 1,1%, z kolei w powiecie kaliskim – 3,4%. Znalezienie pracy w Poznaniu czy Kaliszu nie powinno więc być bardzo trudne. Oczywiście sytuacja wygląda różnie w poszczególnych branżach i dla osób o różnych kwalifikacjach.

Jakich pracowników poszukują pracodawcy? Praca w powiecie poznańskim to przede wszystkim wakaty przeznaczone dla takich kandydatów jak:

  • kierowcy autobusów;
  • lekarze;
  • nauczyciele praktycznej nauki zawodu;
  • nauczyciele przedmiotów zawodowych;
  • nauczyciele przedszkoli;
  • nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych;
  • pielęgniarki i położne;
  • pracownicy służb mundurowych;
  • psycholodzy i psychoterapeuci.

Z kolei według prognoz Barometru Zawodów praca Kalisz to duży deficyt poszukujących pracy w takich zawodach jak:

  • kierowcy autobusów;
  • lekarze;
  • pielęgniarki i położne;
  • psycholodzy i psychoterapeuci.

Wzrost zapotrzebowania na konkretnych pracowników wynika z rozwoju gospodarczego regionu, ale nie tylko. Kandydaci często nie spełniają wymogów stawianych przez pracodawców albo nie odpowiadają im przedstawione warunki pracy – w efekcie wiele stanowisk pozostaje nieobsadzonych, a profesja trafia na listę zawodów deficytowych. W przypadku zawodów medycznych, np. lekarzy czy psychologów, deficyt pracowników związany jest również z przechodzeniem specjalistów do sektora prywatnego.

Wynagrodzenia w Wielkopolsce

Czy praca Kalisz jest dobrze opłacana? Ogólnie rzecz biorąc, wynagrodzenia w regionie nie należą do najwyższych w kraju. Zgodnie z danymi opublikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny na grudzień 2023 przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto dla kraju wyniosło 8033 złotych – w Wielkopolsce było to 6981 złotych.

Jak wyglądała sytuacja w poszczególnych sektorach? Najlepiej opłacani są specjaliści z sektora informacji i komunikacji (przeciętnie 11 996 złotych brutto), obsługi rynku nieruchomości (7505 złotych brutto) i budownictwa (7411 złotych brutto). Najgorzej płatna praca, w tym praca dla Ukraińców, dotyczy z kolei zakwaterowania i gastronomii (5043 złotych brutto) oraz administrowania i działalności wspierającej (6078 złotych brutto).

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto różni się w zależności od regionu i branży, ale znaczenie mają też kwalifikacje pracowników. Aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie dobrze płatnej pracy (ogłoszenia udostępnia między innymi portal Praca.pl), warto stale doskonalić umiejętności i podnosić kwalifikacje, reagując na zmiany zachodzące na lokalnym rynku pracy.

Rynek pracy
Rynek pracy w Wielkopolsce – jak wygląda? Gdzie znaleźć zatrudnienie?

Czytaj także: Obok Okrąglaka pojedzie tramwaj. W zamian za to miasto zapłaci odszkodowanie

Materiał Partnera
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl