Właściciele działki na os. Rzeczypospolitej, na której znajdowała się lokalna piekarnia, zgłosili projekt budowy 18-piętrowego wieżowca. Mieszkańcy i radni wyrazili swój sprzeciw. Temat upadł. Teraz właścicielka działki szuka kompromisu.
W trakcie jednej z sesji Rady Miasta Poznania podjęto uchwałę w sprawie rozpoczęcia prac nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego w rejonie ulicy Rataje oraz na osiedlu Rzeczypospolitej. Propozycja wybudowania wieżowca na os. Rzeczypospolitej 4a spotkała się z jednak z protestem ze strony mieszkańców osiedla.
Do sprawy doszło pod koniec 2022 roku. Właściciel działki, na której znajduje się jego piekarnia, chciał wybudować 18-piętrowy wieżowiec. W sprawie wydania warunków zabudowy wystąpił do Wydziału Urbanistyki i Architektury (WUiA).
W działania na rzecz zachowania dotychczasowego krajobrazu na terenie osiedla zaangażowali się radni miejscy i zarząd osiedla Rataje. Wysłano interpelacje i pisma do prezydenta Poznania, aby nie dopuszczono do powstania wieżowca. Miasto, więc prośbom uległo i wydało odmowną decyzję dla inwestycji.
– Ratajskie osiedla z tzw. wielkiej płyty są architektonicznie ukończone. Nie ma zgody mieszkańców na ich dogęszczanie. Kolejne budynki mieszkaniowe to nie tylko ograniczanie przestrzeni i ingerowanie w ukończone już osiedle, ale także to zwiększanie ilości samochodów, liczby mieszkańców na przestrzeni do tego nieprzystosowanej. Miasto oczywiście powinno się rozwijać, ale na zewnątrz, nie w wewnątrz. Ratajskie osiedla są już ukończone i zgoda na ich dalsze zabudowanie nie powinno być przyznawana – odpowiedział nam Łukasz Kapustka, Radny Miasta Poznania.
„Mieszkańcy nie potrzebują tak wysokiego budynku”
Postępowanie administracyjne w sprawie budowy wieżowca na osiedlu Rzeczypospolitej wstrzymano. Zarząd Osiedla Rataje wystosował też pismo do pracującej nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.
– Os. Rzeczypospolitej jest terenem zagospodarowanym, stanowiącym wraz z obecną zabudową mieszkaniową, usługową i komunikacyjną oraz zielenią jednolitą całość, mającą zapewnić odpowiedni komfort, jakość życia oraz użytkowania jego mieszkańcom. Realizacja planowanej zabudowy spowoduje wysoce niekorzystne zmiany dla mieszkańców poprzez pogorszenie klimatu przestrzennego i ekologicznego, jakie wygeneruje nowa zabudowa, jak i związane z tym niedogodności – czytamy w piśmie zarządu Osiedla Rataje w Poznaniu.
Negatywną opinię w sprawie nowego budynku mieszkalnego wydała też Spółdzielnia Mieszkaniowa Osiedle Młodych, która jednak nie jest właścicielem tego terenu. Zdaniem spółdzielni nowa inwestycja „pogorszyłaby klimat przestrzenny i ekologiczny”. W związku z odmowną decyzją w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji inwestor odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO). To tam od roku znajduje się sprawa.
Właścicielka ziemi przekonuje, że wieżowiec zmieni okolicę na lepsze
Anna Dukowicz poinformowała naszą redakcję, że sprawy nie odpuści tak szybko. Wraz z mężem, Wiesławem Dukowiczem prowadziła lokalny biznes. Piekarnia działała od 1984 roku. Pod koniec 2022 roku interes zamknięto. Powodem był wzrost opłat gazu i prądu.
W tym samym roku do Wiesława Dukowicza zwrócił się inwestor, który zaproponował wybudowanie kilkunastopiętrowego wieżowca. Ze względu, jednak na sprzeciw mieszkańców i radnych, do budowy nie doszło. Miejska Pracownia Urbanistyczna przekonuje, że pragnie chronić ten teren przed niekontrolowaną zabudową. Według miejscowego planu zapisano, że pojawić może się jedynie budowa o charakterze usługowym z dwiema kondygnacjami.
– Radni w sposób jednoznaczny opowiedzieli się przeciwko zmianie charakteru tego terenu i budowie tam bloku. Obecnie istniejące tam budynki (pomijając ich aktualne przeznaczenie) są budynkami dwukondygnacyjnymi i jedynie taki poziom zabudowy (przynajmniej z uwagi na to, że już istnieje) jest obecnie akceptowalny – przekazał nam Wojciech Strzelecki, przewodniczący zarządu Osiedla Rataje.
Z dwukondygnacyjnym poziomem zabudowy nie zgadza się jednak Anna Dukowicz. Jak informuje, spotkała się wcześniej z przedstawicielami zespołu projektowego, który pracuje nad tworzeniem przyszłego planu. Później wystosowała pismo do prezydenta Poznania z prośbą o wyznaczenie terminu spotkania. W odpowiedzi otrzymała informację, aby skontaktować się z wiceprezydentem Bartoszem Gussem. Zastępca prezydenta wziął spotkanie pod uwagę, ale uwarunkował to wcześniejszym porozumieniem się właścicielki ziemi z Radą Osiedla Rataje. Anna Dukowicz twierdzi, że po wstępnych SMS-ach, kontakt z radą się urwał.
Co dalej?
– Nie widzę sensu budowania nowego budynku z dwoma piętrami, jeśli takiej wielkości jest obecny budynek. W ten sposób nie wykorzystamy potencjału działki. Wiemy, że nie może być tu wieżowiec 18-piętrowy, ale żeby inwestycja miała stopę zwrotu, to musi być minimum 5 pięter. Nie powinno to być problemem, ponieważ w najbliższym otoczeniu budynki o takiej wysokości są – przekonuje nas Anna Dukowicz. Dodaje, że ma już wstępne firmy, które chciałyby wynająć lokal w nowo powstałym budynku na os. Rzeczypospolitej.
Właścicielka ziemi argumentuje też, że działka musi zachować funkcję usługowo-mieszkaniową, ponieważ to ona gwarantuje szybki zwrot poniesionych kosztów na inwestycje. Sama funkcja usługowa natomiast zapewnia, co prawda wynajem długoterminowy, ale bez szybkiej stopy zwrotu.
– Mam nadzieję, że moje intencje jako prywatnego inwestora, który na własne ryzyko i koszt oraz przy uwzględnieniu interesu społecznego chce się podjąć budowy obiektu usługowo-mieszkalnego wzbudzą zainteresowanie, co przełoży się na racjonalne podejście do tematu przez decydentów odpowiedzialnych za utworzenie MPZP – informuje nas Anna Dukowicz.
MPU w połowie kwietnia przedstawi radnym raport z konsultacji społecznych.
– W najbliższych dniach odbędę spotkanie z p. Dukowicz podczas, którego będzie ona mogła zaprezentować swój punkt widzenia, który następnie będę mógł przekazać pozostałym radnym do dyskusji – przekazał nam Wojciech Strzelecki, przewodniczący Zarządu Osiedla Rataje.
Czytaj też: Miliardy z KPO. Pójdą na „odbetonowanie” miast