W kościele katolickim Wielki Piątek jest dniem, który upamiętnia mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. Podczas tego dnia nie odprawia się mszy świętej. Wierni za to uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej oraz adoracji krzyża.
Wielki Tydzień, poprzedzający uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego jest czasem szczególnym dla katolików. Rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej, a kończy w Wielką Sobotę. Wielki Piątek jest dniem refleksji nad męką i śmiercią Chrystusa.
Liturgia Wielkiego Piątku
W Wielki Piątek, kościoły katolickie nie odprawiają mszy świętej. Zamiast tego, wierni uczestniczą w Liturgii Męki Pańskiej, która upamiętnia wydarzenia związane z ukrzyżowaniem Jezusa. Kapłan kładzie się krzyżem przed ołtarzem, a wierni oddają hołd zmarłemu Chrystusowi, całując krzyż. Liturgia kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego.
Adoracja krzyża
Kluczowym momentem liturgii Wielkiego Piątku jest adoracja krzyża. Wierni podchodzą do krucyfiksu, przyklękają i całują krzyż, wyrażając w ten sposób swoje uznanie dla ofiary Jezusa. Symboliczne gesty oddania czci uwydatniają głęboki sens tego dnia w życiu religijnym katolików.
Droga Krzyżowa
Zgodnie z tradycją poznańskiej parafii pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, Droga Krzyżowa w Forcie VII rozpoczęła się o godz. 4 nad ranem. Wierni przeszli od kościoła przy ul. Nowina do skrzyżowania z ul. Polską. Dalej procesja z krzyżem wyruszyła do Fortu VII, czyli pierwszego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich.
Czy to dzień nakazany?
Warto zaznaczyć, że Wielki Piątek nie jest dniem świętym nakazanym w Kościele Katolickim. Oznacza to, że wierni muszą brać udziału w nabożeństwach tego dnia. Jednak dla wielu osób jest to czas głębokiej refleksji i modlitwy, przygotowujący do uroczystości Wielkanocnych.
„Wielki Piątek to dzień upamiętniający Mękę i śmierć Chrystusa. W tym dniu Kościół nie sprawuje Mszy świętej. Zapraszamy natomiast na liturgię Męki Pańskiej, którą rozpoczniemy o godz. 19:00. Wcześniej, o godz. 9:00 odprawimy jutrznię, o 15:00 godzinę Miłosierdzia i o 18:30 Drogę Krzyżową. Ofiary zbierane w tym dniu będą przeznaczone na utrzymanie miejsc świętych w Ziemi Świętej. W Wielki Piątek obowiązuje nas post ścisły. Po zakończeniu liturgii, Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza symbolizującego Grób Chrystusa. Tam będzie możliwość adoracji aż do sobotniego wieczoru. Porządek nocnej adoracji wywieszony jest w gablotce. Kancelaria parafialna tego dnia będzie nieczynna” – czytamy w ogłoszeniu parafii pw. św. Wawrzyńca w Poznaniu.
Czytaj też: Rozpoczęło się Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek w kościele obmywają nogi