Triduum Paschalne to okres liturgiczny w polskim kościele katolickim, który obejmuje trzy dni w roku liturgicznym: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielką Sobotę. Dla chrześcijan to czas szczególnej refleksji i głębokiego przeżywania tajemnicy Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
W Wielki Czwartek upamiętnia się Ostatnią Wieczerzę, podczas której Jezus ustanowił Eucharystię i kapłaństwo. Wielki Czwartek to także dzień, w którym Kościół pamięta o myciu nóg przez Jezusa swoim uczniom na znak miłości do bliźnich i pokory. Wieczorem, w wielu parafiach, odbywają się msze wieczerzy Pańskiej, podczas których obchodzi się także liturgię adoracji Najświętszego Sakramentu.
Wielki Czwartek, kiedy do kościoła?
24 marca odbyła się Niedziela Palmowa. Rozpoczęła ona tzw. Wielki Tydzień. Zakończy go Niedziela Wielkanocna, czyli dzień Zmartwychwstania Pańskiego. Czy w Wielki Czwartek trzeba iść do kościoła? Jak podaje Kodeks Prawa Kanonicznego oraz Episkopat Polski wierni Kościoła katolickiego nie są zobowiązani do udziału we Mszy Św. W Wielki Czwartek.
Ta odbyła się o godz. 10 w gnieźnieńskiej i poznańskiej katedrze. Na mszy krzyżma spotkali się kapłani z całej archidiecezji, którzy odnowili przyrzeczenia kapłańskie. Powodem jest fakt, że Wielki Czwartek to też święto kapłaństwa. Podczas mszy poświęcono oleje święte, oleje dla chorych, katechumenów i krzyżma świętego, które używane są w ciągu roku podczas liturgii.
Wieczorem odbędzie się msza święta wieczerzy Pańskiej, podczas której na wzór Jezusa, będzie obrzęd obmywania nóg. To symbol tego, że eucharystia prowadzi do miłości, służby i poświęcenia. Po mszy Najświętszy Sakrament będzie przeniesiony do tzw. Kaplicy Przechowania (Ciemnicy), w której odbywa się adoracja. To tam wierni rozmyślają nad ostatnimi chwilami Jezusa przed męką i śmiercią na krzyżu.
Wielki Piątek i Wielka Sobota
W Wielki Piątek Kościół Katolicki wspomina Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa na krzyżu dla zbawienia ludzkości. Wielki Piątek jest dniem postu i wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych. W kościołach odprawiane są nabożeństwa Drogi Krzyżowej oraz Liturgia Męki Pańskiej, podczas której czytany jest opis Męki Pana Jezusa, a także odbywa się adoracja krzyża.
W następny dzień odbywa się liturgia Wielkiej Soboty. Skupia się ona na oczekiwaniu na Zmartwychwstałego Chrystusa. Podczas niej wierni obchodzą Wigilię Paschalną, podczas której odbywa się błogosławieństwo ognia, poświęcenie wody chrzcielnej oraz obrzęd udzielenia sakramentu chrztu i bierzmowania dla katechumenów.
Czytaj też: Coraz mniej księży. Łączenie parafii odpowiedzią na kryzys Kościoła