20 marca rusza nabór do poznańskich przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych. O tym czy dziecko dostanie się do wybranej placówki, decyduje liczba uzyskanych punktów. Można próbować rekrutacji maksymalnie do pięciu miejsc.
Jak aplikować?
W tym roku nabór do poznańskich przedszkoli rozpocznie się 20 marca i potrwa do 5 kwietnia. O tym czy dziecko dostało się do wybranej placówki opiekunowie dowiedzą się 22 kwietnia. Aby wziąć udział w naborze, konieczne jest wypełnienie wniosku. Można to zrobić elektronicznie za pośrednictwem strony nabór – Poznań. Wniosek można złożyć właśnie poprzez stronę lub metodą tradycyjną – udać się do wybranego przedszkola. Można złożyć podanie do maksymalnie 5 placówek.
Jeśli dziecko uczęszcza już do przedszkola, a rodzice chcieliby aby kontynuowało w nim naukę, należy zgłosić tę decyzję. Deklarację można składać od 13 do 19 marca.
Jakie są kryteria?
Kryteria są dwa: ustawowe i samorządowe. Oznacza to, że istotnym jest czy dziecko pochodzi z rodziny wielodzietnej, wychowywane jest przez jednego rodzica, zmaga się z niepełnosprawnością lub występuje ona u rodziców lub rodzeństwa albo wychowywanie się w rodzinie zastępczej. Za każde z powyższych otrzymywane jest 50 punktów.
Jeśli rodzice dziecka pracują, otrzymuje się 10 punktów. Liczy się również to, czy opiekunowie rozliczyli podatek dochodowy za miniony rok w Poznaniu. Za to można otrzymać po 8 punktów za każdego z rodziców. Jeśli rodzeństwo dziecka będzie uczęszczało to tej samej placówki kandydatowi przysługuje dodatkowych 12 punktów. Za wskazanie danego miejsca jako pierwszego wyboru – 5 punktów, drugiego – 4 punkty, trzeciego – 3, czwartego – 2, piątego – 1. Istotne jest również to, czy dziecko było szczepione, za to otrzymuje się 5 punktów. Jeśli dziecko z przyczyn medycznych nie mogło być szczepione również otrzyma 5 punktów.
Procedura wygląda nastepująco:
- 20 marca – 5 kwietnia – w tym czasie rodzice lub opiekunowie muszą dostarczyć do przedszkola (pierwszego wyboru) wniosek o przyjęcie dziecka, wraz z potrzebnymi dokumentami – można to zrobić za pośrednictwem systemu „Nabór”.
- 22 kwietnia (o godz. 12:00) – ogłoszenie listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych. Uwaga – nie jest to jednoznaczne z przyjęciem dziecka. Rodzic musi potwierdzić, że chce, aby uczęszczało ono do przedszkola, do którego zostało zakwalifikowane.
- 22 – 26 kwietnia – rodzic lub opiekun dziecka potwierdza pisemnie wolę zapisu malucha do danego przedszkola. Brak pisemnego potwierdzenia jest jednoznaczny z rezygnacją z dalszego procesu rekrutacji.
- 30 kwietnia – ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych.
- 30 kwietnia – 17 maja – procedura odwoławcza od wyników rekrutacji.
Co jeśli dziecko nie dostanie się do żadnej z placówek?
Jeśli dziecko nie zostanie przyjęte do żadnej z wybranych placówek, wówczas rodzic otrzyma imienne skierowanie przedszkola, szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub przedszkola publicznego prowadzonego przez inny organ, które dysponuje wolnymi miejscami.
Opiekunowie otrzymają skierowanie pomiędzy 17 maja a 7 czerwca. Rodzic ma prawo aby nie skorzystać z tego rozwiązania i wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej, która rozpocznie się 11 czerwca.