Nigdy nie zostawiaj bagażu na lotnisku. I inne porady – jak zachować się na lotnisku?

Bagaż zostawiony na lotnisku to nie żarty. Przez takie zapominalstwo dojść może nawet do ewakuacji portu lotniczego – i dochodzi. Dosłownie parę dni temu Ławicę ewakuowano właśnie przez pozostawiony bagaż. Przypomnimy najważniejsze zasady bezpieczeństwa na lotnisku.

Przede wszystkim – bagaż.

Pozostawiony bagaż doprowadzi do ewakuacji całego lotniska. Tak naprawdę się stanie, nawet jeśli myśli się, że to tylko teoria i nikt z powodu bagażu nie prowadziłby takiej skomplikowanej operacji – fałsz. Bagaż bez właściciela równa się ewakuacja. Kilka dni temu o godzinie 8 rano stwierdzono taki właśnie pozostawiony bagaż w hali lotniska. Maszyna ruszyła. Przez niemal godzinę lotnisko było sparaliżowane. Nawet autobusy nie mogły pod nie podjeżdżać. Dopiero po prześwietleniu bagażu, gdy była już pewność, że nic niebezpiecznego się w nim nie znajduje – ruch został wznowiony. Za takie pozostawienie bagażu można słono zapłacić, ponieważ lotnisko może domagać się zwrotu kosztów.

Odprawa bezpieczeństwa

Odprawa przejdzie szybko i sprawnie, jeśli potraktujemy ją poważnie i nie będziemy jej utrudniać. Zdarzają się niestety sytuację, gdy podróżny pytany – co znajduje się w bagażu – dla zabawy odpowiada – bomba. Wówczas ruszają procedury bezpieczeństwa, których nie da się już zatrzymać. Można zostać nawet zatrzymanym. Nigdy nie żartujmy w ten sposób.

W czasie kontroli musimy mieć płyny w pojemniczkach do 100 ml. Nie wolno wnosić na pokład płynów o większej objętości. Przed kontrolą wyjmujemy wszystkie rzeczy z kieszeni spodni i kurtek do kuwet, które czekają na taśmach. Osobno kładziemy kosmetyczki z pojemniczkami. Jeśli przewozimy sprzęt elektroniczny także go wyjmujemy.

E-papierosy przewozić można tylko w bagażu kabinowym, ponieważ notowano przypadki zapalania się e-papierosów w luku bagażowym.

Czas przed odlotem

Nie zdarzy się raczej sytuacja, że nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu, jeśli nie będziemy na lotnisku 2 godziny przed odlotem. To jednak czas, który warto poświęcić, ponieważ np. kolejki do odprawy bezpieczeństwa mogą być bardzo długie, a wtedy może się okazać, że czasu wystarcza na styk. W niektórych krajach też odprawy lotniskowe są wydłużone, obowiązują np. rozmowy z funkcjonariuszami ochrony, cały proces trwa po prostu długo. Dlatego warto być 2 godziny przez lotem by nie stresować się tym, że na samolot nie zdążymy.

Jak wygląda kontrola bezpieczeństwa?

Warto obejrzeć to nagranie przygotowane przez Port Lotniczy Poznań Ławica.

 

 

Powyższy materiał jest artykułem sponsorowanym przez  Port Lotniczy Poznań-Ławica sp. z o.o. im. Henryka Wieniawskiego.

 

Artur Adamczak
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl