Miejscowy szpital im. Józefa Strusia w Poznaniu przeprowadził dwie operacje niedrożności dróg łzowych. Lekarze korzystali z zaawansowanej technologii rozszerzonej rzeczywistości. To pierwsze tego rodzaju zabiegi w Wielkopolsce.
Szpitalu im. Józefa Strusia w Poznaniu
Pierwsze w Wielkopolsce operacje niedrożności dróg łzowych z wykorzystaniem rozszerzonej rzeczywistości przeprowadzone zostały w Miejskim Szpitalu im. Józefa Strusia w Poznaniu. Innowacyjne zabiegi przeprowadził zespół lekarzy z zakresu okulistyki.
U zdrowych osób, łzy zbierane są do worka spojówkowego, znajdującego się pomiędzy gałką oczną a dolną powieką. Stamtąd łzy trafiają do worka łzowego, a następnie przez przewód nosowo-łzowy płyną do nosa. Gdy droga ta zostaje zablokowana, występuje niedrożność przewodu nosowo-łzowego, najczęściej po urazach twarzoczaszki. W takiej sytuacji łzy zatrzymują się w worku łzowym, co stwarza idealne warunki do rozwoju bakterii i powstawania ropnia. Chorzy doświadczają uporczywego łzawienia i ropienia oczu. Czasami ropień może wydostać się na zewnątrz, ale antybiotykoterapia jedynie tymczasowo łagodzi objawy, gdyż ropień może powrócić po pewnym czasie.
Takie objawy doskwierały dwóm pacjentom, którymi byli mężczyźni w średnim wieku. Mieli oni poważne urazy czaszki. Mimo prób leczenia w dalszym ciągu mieli problem z niedrożnością przewodu nosowo-łzowego.
Innowacyjny zabieg w Poznaniu
Lekarze po wcześniejszym przygotowaniu podjęli się przeprowadzenia operacji by pomoc mężczyzną wrócić do normalności. Podczas zabiegu zastosowali trójwymiarowe obrazowanie w rozszerzonej rzeczywistości (XR). Dzięki temu chirurg miał znacznie lepszą możliwość zlokalizowania worka łzowego podczas operacji niż w przypadku standardowego zdjęcia tomografii komputerowej.
Na tle sali operacyjnej lekarz widział rekonstrukcję 3D twarzoczaszki pacjenta. Korzystał bowiem ze specjalnych okularów holograficznych. Umożliwiały mu oglądanie modelu, który drukarka stworzyła na podstawie zdjęć z tomografu komputerowego. Dzięki nowoczesnej technologii, możliwe było dokładne odwzorowanie kształtów jamy nosowej czy worka łzowego danego pacjenta w trójwymiarowym modelu.
– W praktyce podczas zabiegu mogłem równocześnie obserwować obraz z endoskopu, ale obok mogłem sobie ustawić rekonstrukcję 3D – wyjaśnia dr n. med. Rafał Nowak, okulista, lekarz prowadzący operację.
W trakcie operacji przeprowadzono także konsultacje online z profesorem Markiem Rękasem z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, konsultantem krajowym ds. okulistyki, oraz z profesorem Mohammadem Jevedem Alim z Instytutu Okulistycznego LV Prasad w Indiach, oraz z Christopherem von Waldkirchem, Szwajcarem, autorem oprogramowania XR wykorzystanego podczas zabiegu.
W Polsce dotychczas przeprowadzono zaledwie trzy podobne operacje.