W samej Wielkopolsce w 2023 roku było aż 123 przypadków prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Aż 18 z nich nie udało się uratować. Dane Fundacji GrowSPACE wykazują, że sprawa jest bardzo poważna
W ubiegłym roku w Polsce odnotowano 2139 prób samobójczych dzieci i młodzieży do 18 roku życia. Niestety aż 146 prób zakończyło się śmiercią.
O wypowiedź na temat rosnącej liczby samobójstw wśród młodych osób w Polsce poprosiliśmy psycholożkę Nataszę Chmielewską- Mazurek. W jej opinii wysoki wskaźnik prób samobójczych wynika również z faktu, że dopiero od niedawna kładziony jest większy nacisk na obserwację zaburzeń związanych z ludzką psychiką.
– W pewnym sensie zaburzania te są domeną naszych czasów. Oprócz faktycznych chęci odebrania sobie życia, próby samobójcze wśród dzieci i nastolatków mają na celu zwrócenie uwagi opiekunów i rodziców. Dlatego tak ważna jest odpowiednia komunikacja pomiędzy rodzicem/opiekunem a dzieckiem. Młodzi ludzie nie dysponując jeszcze odpowiednimi narzędziami emocjonalnymi i intelektualnymi, nie potrafi uporać się samodzielnie z problemami. Powinny mieć poczucie wsparcia w osobach dorosłych. Kluczem do tego jest właśnie odpowiednia komunikacja i chęć nawiązania kontaktu z dzieckiem. Jeśli dorosły zauważy zmiany w zachowaniu, będzie miał poczucie, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego to koniecznie należy skonsultować się ze specjalistą – mówi Nataszę Chmielewską- Mazurek, psycholog.
Dostęp do psychologów i psychiatrów jest coraz większy. Dzieci i młodzież często same dają sygnały, które wskazują, że dzieje się u nich coś niepokojącego.
– Częstym problemem jest bagatelizowanie problemów młodych ludzi przez dorosłych. Wypowiedzi w tonie „nie przejmuj się” z pewnością nie są odpowiednimi radami. Jeśli dziecko lub nastolatek ma problem, lub nawet próbuje informować na temat temat, należy skonsultować jego stan psychiczny ze specjalistą – dodaje Chmielewską- Mazurek.