Grupy rekonstrukcyjne spotkały się na poznańskiej Cytadeli, aby przypomnieć o zbliżającej się 42. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. W parku stanęła milicyjna Nysa i koksownik.
Park Cytadela
W parku Cytadela, Muzeum Uzbrojenia we współpracy z grupami rekonstrukcyjnymi zorganizowało inscenizację, która miała na celu upamiętnienie 42. rocznicy rozpoczęcia Stanu Wojennego w Polsce. Komunistyczny rząd na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego wprowadził go 13 grudnia 1981 roku.
Przed muzeum postawiono stare policyjne auto (milicyjną Nysę) i koksowniki. Dodatkowo mieszkańcy mieli możliwość uczestniczenia w grze terenowej o nazwie „Wrona”.
W środę odbędą się główne uroczystości w Poznaniu, upamiętniające ofiary stanu wojennego. Oprócz mszy i złożenia kwiatów w miejscach pamięci, o godzinie 18:00 w Pałacu Działyńskich. Mieszkańcy Poznania będą mogli wysłuchać wspomnień osób internowanych w czasie stanu wojennego i osadzonych w więzieniu w Gębarzewie.
Stan wojenny w Polsce
Stan wojenny w Polsce wprowadził ówczesny premier Wojciech Jaruzelski. Decyzja ta była odpowiedzią na rosnące napięcie społeczne i wzrost aktywności opozycji antykomunistycznej. Stan wojenny objął cały kraj i trwał do 22 lipca 1983 roku.
Podczas stanu wojennego rząd wprowadził cenzurę, ograniczenia w swobodzie przemieszczania się obywateli, zawieszenie niektórych praw obywatelskich, a także zakaz działalności wielu opozycyjnych organizacji. W wyniku wprowadzenia stanu wojennego doszło do internowania tysięcy osób związanych z opozycją. Stan wojenny spotkał się z ostrą krytyką społeczności międzynarodowej.