Studenci nie odpuszczają. Kolejna demonstracja w obronie Jowity

W piątek, 8 grudnia odbędzie się kolejna demonstracja studentów w obronie akademika Jowita. Od października budynek ten stoi pusty po tym, jak władze Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza poinformowały o jego zamknięciu.

Protest odbędzie się w piątek, 8 grudnia o godz. 16.30. Jak przekazują organizatorzy, jest on odpowiedzią na „ciągłą bezczynność władz Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i brak podjęcia działań w celu uratowania Domu Studenckiego Jowita”.

Studenci w obronie Domu Studenckiego Jowita

Od kwietnia 2023 r. grupa studentek i studentów walczy o zachowanie akademika Jowita. Odbyło się wiele spotkań z władzami uczelni, dwie demonstracje, wręczono też list otwarty z żądaniem o powiększenie bazy noclegowej uczelni. List podpisało ponad 1000 osób. W czerwcu przedstawiciele Poznańskiego Koła Młodych Inicjatywy Pracowniczej oraz Studenckiej Inicjatywy Mieszkaniowej wysłali wnioski do MEN oraz NIK, w których wyrażono niepokój dotyczący zarządzania Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza” – wyjaśniają organizatorzy.

Studenci przekonują też, że mimo obietnic sprzed kilku miesięcy, rektor prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska nadal zamierza sprzedać budynek przy ul. Zwierzynieckiej 7. „Jeszcze w czerwcu studenci słyszeli od rektorki, że będzie starać się o fundusze w MEN oraz poprzez struktury takie jak KRUP oraz KRASP. Niestety, nic się nie wydarzyło, a od października budynek jest nieczynny dla studentów” – podkreślają.

Dom Studencki Jowita znajduje się w centrum Poznania i co roku stawał się domem dla ponad 300 zagranicznych i polskich studentek i studentów. Według organizatorów protestu ta baza noclegowa została zlikwidowana przez wieloletnie zaniedbanie obowiązków przez władze uczelni: brak regularnych remontów, uregulowania sytuacji prawnej budynku czy szukania środków na renowację. Władze uniwersytetu obecnie chcą pozbyć się problemu poprzez sprzedaż.

„Kryzys mieszkaniowy dla wielu młodych ludzi staje się nie do zniesienia. Zamknięcie taniego akademika w centrum miasta w takim momencie to cios dla wielu mniej zamożnych studentek i studentów” – zaznaczono. „Niestety, decyzja o zamknięciu akademika Jowita wpisuje się w ogólny trend prywatyzacji publicznych zasobów. Prywatyzacja niesie ze sobą ryzyko utraty dostępu do przystępnych cenowo usług, co zwiększa nierówności społeczne. Edukacja publiczna powinna być dostępna dla wszystkich, niezależnie od dochodu” – dodano.

Zobacz też: Studenci opuścili Jowitę. Wciąż nie wiadomo, czy budynek przejdzie remont

Hubert Ossowski
Zdarzyło się coś ważnego? Wyślij zdjęcie, film, pisz na kontakt@wpoznaniu.pl