Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu (UPP) ogłosił zwycięstwo w walce z inwazyjnymi gatunkami raków. W ramach największej akcji tego typu w Polsce, na terenie użytku ekologicznego Dębina II w Poznaniu, odłowiono ponad tysiąc raków, głównie raków luizjańskich. Te zwierzęta, cenione w akwarystyce, stały się zagrożeniem dla środowiska naturalnego.
Rak luizjański, pochodzący z Ameryki Północnej ma swoje miejsce w akwarystyce na całym świecie. Jednakże, w wyniku porzuceń i nieodpowiedniego hodowania, populacje tego gatunku w naturalnych ekosystemach zaczęły niekontrolowanie rosnąć. Na terenach użytku ekologicznego Dębina II w Poznaniu raki luizjańskie zaczęły dominować, co stanowiło poważne zagrożenie dla rodzimej fauny.
Rekordowy odłów
Akcja odłowu realizowano zarówno ręcznie, jak i za pomocą pułapek, przez profesjonalny zespół na zlecenie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. UPP z dumą ogłosiła, że udało się odłowić ponad tysiąc raków, stanowiących zagrożenie dla ekosystemu na Dębinie II.
Dębina II to obszar pełen unikatowych ekosystemów i różnorodności przyrodniczej. Teren ten, zlokalizowany w dolinie Warty, chroni wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym populację płazów. Obecność raków inwazyjnych stanowiła poważne zagrożenie dla tej wyjątkowej przyrody.
Walka z inwazją trwa
Naukowcy z UPP uświadamiają, że walka z inwazją raków inwazyjnych jest długotrwałym procesem. Konieczne będzie powtarzanie odłowów w kolejnych latach, a także ocena ich wpływu obecności na lokalne ekosystemy. Odłowione raki zostaną wykorzystane w badaniach naukowych, a także jako pokarm w ośrodkach rehabilitacji zwierząt lub ogrodach zoologicznych.
Rak luizjański to jeden z 100 najbardziej niebezpiecznych gatunków inwazyjnych w Europie.