W Teatrze Nowym w Poznaniu rusza wielki finał 26. edycji festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej”. To wydarzenie, które od wielu lat przyciąga miłośników muzyki i twórczości Agnieszki Osieckiej. Przygotowano trzy muzyczne wieczory z udziałem finalistów konkursu i koncerty specjalne.
Agnieszka Osiecka to postać wyjątkowa w polskiej kulturze muzycznej. Jej teksty i kompozycje przeszły do historii jako wybitne dzieła. Festiwal „Pamiętajmy o Osieckiej” to okazja, aby oddać hołd jej twórczości.
Festiwal rozpocznie się w czwartek, 12 października, koncertem otwarcia o godz. 19. Kolejne dni to piątkowy koncert konkursowy o godz. 19, gdzie jury oceni zmagania wokalne, oraz sobotnia gala finałowa. Wyłoni zwycięzców festiwalu (o tej samej godzinie, co poprzednie wydarzenia).
Gala finałowa będzie miała swoją wyjątkową oprawę. Recital ubiegłorocznej zwyciężczyni festiwalu Barbary Małeckiej, zatytułowany „8 Powodów, dla których powinnam była dostać się na ‚Osiecką’, ale się nie dostałam”. Zapowiada się jako emocjonujące wydarzenie.
W programie festiwalu znajdziemy również koncert Jerzego Satanowskiego, artysty uwielbianego w Poznaniu. Ponadto Magdalena Smalara, Krystyna Tkacz, Artur Andrus, Marcin Januszkiewicz i inni goście specjalni zaprezentują największe polskie hity w wyjątkowych interpretacjach.
Agnieszka Osiecka napisała również wiele pięknych piosenek dla dzieci. W sobotę i niedzielę głównemu nurtowi festiwalu towarzyszyć będą popołudniowe spektakle na Scenie Nowej zatytułowane „Osiecka dla dziecka.” To idealna okazja, aby wprowadzić młodsze pokolenia w świat twórczości Osieckiej.
Program 26. edycji festiwalu jest bogaty i różnorodny. Zaplanowano wiele wydarzeń muzycznych, które zadowolą zarówno fanów Osieckiej, jak i miłośników muzyki. Nie zabraknie emocji, talentu i pięknych melodii.
Festiwal odbywa się od 12 do 16 października w Teatrze Nowym w Poznaniu. Szczegółowy program festiwalu dostępny jest na stronie teatru.
Agnieszka Osiecka
Agnieszka Osiecka urodziła się w 1936 roku, a w latach 50-tych XX wieku rozpoczęła swoją edukację na Wydziale Dziennikarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Początkowo wydawało się, że jej przyszłość związana będzie z reżyserią filmową, studiowała więc na Wydziale Reżyserii Filmowej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej i Filmowej w Łodzi. Już podczas tych lat studiów Osiecka dała wyraz swojemu twórczemu duchowi, reżyserując filmową etiudę „Słoń,” która oparta była na motywach opowiadania Sławomira Mrożka.
Jednak to pisanie piosenek i artykułów stało się jej prawdziwą pasją. Osiecka odkryła, że może wyrazić siebie jako autorka w sposób bardziej intymny i osobisty poprzez słowa. To było początkiem fascynującej kariery literackiej. Twórczość literacka i teatralna Podczas studiów Agnieszka Osiecka była aktywna w Spółdzielni Satyryków, a potem związała się ze Studenckim Teatrem Satyryków. To właśnie tam zaczęła pisać teksty piosenek i w sumie napisała aż 166 utworów dla tej sceny.
Nie ograniczała się jednak tylko do tworzenia piosenek. W latach 50-tych i 60-tych XX wieku publikowała swoje teksty, eseje i reportaże w różnych czasopismach, takich jak „Głos Wybrzeża”, „Nowa Kultura”, „Sztandar Młodych” i „Po Prostu”. Jej talenty były zauważane i szybko stała się rozpoznawalną postacią w świecie literatury i dziennikarstwa.
Zasłużona dla polskiej kultury
W 1963 roku zdobyła pierwszą nagrodę na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu za przebój „Piosenka o okularnikach”. Napisała go dla Studenckiego Teatru Satyryków. Wspólnie z Janem Borkowskim prowadziła przez siedem lat Radiowe Studio Piosenki w Polskim Radiu. Tam powstało ponad 500 piosenek, a także wsparła rozwój wielu gwiazd polskiej estrady. Warto również wspomnieć, że w 1966 roku otrzymała nagrodę Ministerstwa Kultury i Sztuki za piosenkę „Na całych jeziorach – ty” oraz drugą nagrodę na KFPP w Opolu za piosenkę „Dookoła noc się stała”.
Polskie Nagrania „Muza” wydały jej płytę długogrającą pt. „Piosenki Agnieszki Osieckiej”, na której znalazły się te nagrodzone utwory. Ostatnie lata i dziedzictwo W latach 90-tych Agnieszka Osiecka współpracowała z André Hübnerem-Ochodlo przy Teatrze Atelier w Sopocie. Dla tego teatru napisała swoje ostatnie sztuki, takie jak „Apetyt na śmierć” i „Darcie pierza,” które były uważane przez krytyków za niezwykle doskonałe i złożone dzieła. Zmarła 7 marca 1997 roku, kiedy przegrała walkę z chorobą nowotworową – rakiem jelita grubego. Mimo jej przedwczesnej śmierci, jej dziedzictwo literackie i muzyczne żyje w sercach wielu ludzi. A jej teksty i piosenki nadal dotykają dusz i inspirują kolejne pokolenia artystów.
Czytaj też: Fest Księgarnia. Będą nowe projekty kulturalne