Wybór nagrobka to konieczność rozważenia wielu czynników, tj. cena, projekt, materiał, instalacja czy kwestie związane z konserwacją.
Dobry nagrobek to przede wszystkim taki, który nie tylko wytrzyma próbę czasu, ale także będzie w piękny sposób upamiętniał bliską osobę.
Budżet i cena nagrobka
Nagrobek dosć kosztowny zakup. Dlatego przed wyborem zakładu kamieniarskiego, w którym wykonanany zostanie nagrobek warto ustalić budżet.
Największy wpływ na cenę nagrobka ma z pewnością materiał z jakiego zostanie wykonany, projekt, a także ilość i rodzaj wykonywanych napisów i zdobień.
Warto również sprawdzić czy osoba zmarła nie zaplanowała już pewnych kwestii w ramach nagrobka, które mogą mieć wpływ na jego finalną cenę. Jako przykład posłużyć może coraz częściej stosowana praktyka wykupowania miejsca na cmentarzu, jeszcze za życia.
Warunki na konkretnym cmentarzu
Nie kiedy na cmentarzach obowiązywać mogą zasady określające np. rodzaj lub wielkość nagrobków. Dlatego przed zamówieniem konkretnego modelu nagrobka, warto mieć pewność co do ewentualnych ograniczeń występujących na cmentarzu, na którym nagorbek ma być postawiony.
Kamień
Najlepszy nagrobek, to oczywiście nagrobek trwały, który zachowa swój pierwotny wygląd przez wiele lat. Warto także wziąć pod uwagę sposób i zalecaną cęstotliwość konserwacji poszczególnych rodzajów nagrobków.
Nagrobki granitowe
Granit to zdecydowanie najczęściej wybierany materiał jeżeli chodzi o nagrobki. Nagrobki granitowe cenione są przede wszystkim z uwagi na wysoką trwałość materiału oraz dość atrakcyjną cenę.
Marmur
Marmur to materiał gładki, który występować może w różnych wzorach i kolorach. Wybierając nagrobek marmurowy pamiętać należy, iż wymaga on dość częstej konserwacji.
Wapień
Jest to kamień miękki, nie tak mocny jak marmur czy granit. Szybko ulega starzeniu, wpływając na czytelność napisów. Z uwagi na to nagrobki wapienne praktycznie nie są już produkowane.
Brąz
Nagrobki z brązu to jedna z najdroższych opcji. Jest to trwały materiał, który z biegiem czasu naturalnie ciemnieje i w niewielkim stopniu wymaga konserwacji.
Stal nierdzewna
Jest to dość nowe rozwiązanie. Stal nierdzewna jest wytrzymała i dobrze zachowuje się pod wpływem warunków atmosferycznych. Jednak mimo dużej wytrzymałości, materiał ten jest niezwykle żadko wybierany do tworzenia nagrobków.
Łupek
Jest to gładki kamień, łatwy do rzeźbienia. Jednak z uwagi na porowatą strukturę powierzchni oraz niską trwałość, kamień ten nie jest zalecany jako materiał na nagrobki.
Projekt i wykończenie
Nagrobki wykonywane mogą być w wielu różnych kształtach. Do popularnych projektów zaliczyć należy przede wszystkim nagrobki w kształcie serca, książki, łzy oraz krzyża.
Na etapie wyboru projektu dobierany jest również rodzaj kamienia oraz sposób jego wykończenia.
Napisy na nagrobkach
Na nagrobku nie może zabraknąć imienia i nazwiska zmarłego oraz dat urodzenia i śmierci.
Biorąc pod uwagę przeciętną wielkość nagrobka, bardzo często dodawane są również inne elementy, jak symbole religijne, kwiaty czy obrazy. Podczas tworzenia napisu na nagrobku oprócz samej treści, ważny jest dobór czcionki. Krój czcionki warto skonsultować z producentem nagrobka, celem zapewnienia odpowiedniej czytelności.
Napisy na nagrobkach niekiedy traktowane są jako wiadomość pożegnalna i uczczenie pamięci o zmarłym.
Koszt wykonania napisu na nagrobku zależy od kilku czynników. Największy wpływ na cenę ma liczba i wielkość liter, występowanie dodatkowych symboli i obrazów, a także rodzaj grawerowania.
Warto pamiętać, iż styl grawerowania może wiązać się z koniecznością częstszej konserwacji nagrobka.
Wybór zakładu kamieniarskiego
Realizacja nagrobka to proces, który powienien być przemyślany. Wybierając zakład kamieniarski nie należy się spieszyć. Finalna decyzja powinna być poprzedzona rozmową, szczegółowym poznaniem oferty, sposobu pracy oraz realizacji.
Warto również pozyskać informacje dotyczące gwarancji na oferowane produkty oraz zapoznać się z opiniami klientów.