Medyczna marihuana to naturalna metoda łagodzenia dolegliwości, która z każdym rokiem zyskuje na popularności. Jej zwolennicy chwalą postępy terapii i wymieniają korzyści przemawiające za jej wyborem.
akie działanie wykazuje marihuana lecznicza? W jakich chorobach można ją stosować. Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji na temat terapii medyczną marihuaną.
Co to jest medyczna marihuana?
Medyczna marihuana to susz otrzymywany z żeńskich kwiatów konopi innych niż włókniste, pochodzących z rodzinny Cannabis sativa L.. O tym jak łatwo odróżnić od siebie różne rodzaje konopii przeczytasz tutaj https://medicante.com/pl/blog/rodzaje-konopi-jak-rozroznic-konopie-siewne-od-konopi-indyjskich/. W Polsce legalna jest od 2017 roku i dostępna wyłącznie w aptekach po okazaniu recepty lekarskiej.
Z terapii medyczną marihuaną może skorzystać każda osoba, której dolegliwości kwalifikują się do leczenia. O tym, czy przyjmowanie konopi leczniczych przyniesie korzyści terapeutyczne, decyduje wyłącznie lekarz na podstawie wywiadu z pacjentem, rodzaju choroby, występujących objawów i przyjmowanych leków.
Właściwości medycznej marihuany
Medyczna marihuana posiada szereg zastosowań terapeutycznych, które wykorzystuje się w leczeniu wielu różnych schorzeń. Do jej właściwości należy m.in. łagodzenie bólu, zmniejszenie nudności i wymiotów, redukcja stanów zapalnych czy napadów drgawkowych.
Ponadto dzięki medycznej marihuanie udaje się odprężyć organizm i zniwelować lęk czy uczucie strachu. Jej właściwości korzystnie wpływają również na sen, nie tylko ułatwiając zasypianie, ale także poprawiając jakość snu i wydłużając jego fazy.
Przyjmowanie konopi medycznych sprawdza się w chorobach neurodegeneracyjnych. Zawarte w marihuanie substancje nie tylko działają ochronnie na układ nerwowy, ale także przyczyniają się do poprawy objawów tego rodzaju schorzeń, w tym zmniejszenia napięcia mięśni czy poprawy samopoczucia.
Choroby, w których pomaga marihuana lecznicza
Marihuana lecznicza wykorzystywana jest w terapii wielu chorób, takich jak:
- anoreksja,
- bezsenność,
- borelioza,
- choroba Alzheimera,
- choroba Parkinsona,
- choroba Leśniowskiego-Crohna,
- depresja,
- epilepsja,
- fibromialgia,
- HIV/AIDS,
- jaskra,
- migrena,
- nowotwory,
- otyłość,
- przewlekły ból,
- reumatoidalne zapalenie stawów,
- stwardnienie rozsiane,
- stwardnienie zanikowe boczne,
- tężyczka,
- zaburzenia lękowe,
- zapalenie trzustki,
- zespół stresu pourazowego.
Warto wiedzieć, że nie ma dokładnej listy chorób, w których można stosować medyczną marihuanę. O tym, czy terapia konopiami przyniesie korzyści terapeutyczne, decyduje lekarz na podstawie dokładnego wywiadu z pacjentem, występujących objawów i ich nasilenia.
Marihuana medyczna – czy może pomóc zatrzymać chorobę?
Wielu pacjentów stosuje marihuanę leczniczą korzystając z legalnych klinik jak np. Medicante w celu zatrzymania postępu choroby, ale jak dotąd nie ma dokładnych badań dotyczących tego, czy konopie są w stanie zahamować schorzenie i wyleczyć z choroby, czy nie.
Niektóre z badań przeprowadzonych na pacjentach onkologicznych wykazują takie działanie marihuany. Jednak są one zwykle przeprowadzane na małej grupie osób, z jednym rodzajem nowotworu i w różnej fazie, co uniemożliwia jednoznaczne potwierdzenie takiego działania.
Z pewnością są choroby, które uda się zatrzymać za pomocą przyjmowania konopi medycznych, jak i takie, których rozwoju nie da się powstrzymać.
Podsumowanie
Marihuana medyczna wykazuje szereg właściwości terapeutycznych, które z powodzeniem wykorzystuje się w różnych chorobach, takich jak np. reumatoidalne zapalenie stawów, Alzheimer, padaczka, fibromialgia, przewlekły ból czy nowotwory.
Jednak nie ma jednoznacznych informacji na temat tego, czy konopie są w stanie zatrzymać postęp choroby. Niektóre badania przeprowadzone np. na pacjentach onkologicznych wykazują takie właściwości, ale inne już nie. Dlatego potrzeba dalszych badań, aby podać dokładne okoliczności, w których jest to możliwe.