Zgodnie z kodeksem wyborczym plakaty kandydatów i hasła mogą być powieszone m.in. na ścianach budynków, latarniach czy ogrodzeniach. Stać tak się może wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządcy obiektu. Miejscy urzędnicy od kilku lat stara się te kwestię uporządkować.
Specjalne miejsca na plakaty wyborcze
Aby uporządkować kwestie umieszczania plakatów wyborczych i zadbać o estetykę, miejscy urzędnicy już kilka lat temu wyznaczyli strefy i opracowali standardy nośników, na których komitety mogą umieszczać materiały wyborcze. Do ich dyspozycji zostało oddanych kilkadziesiąt tablic oraz słupów reklamowych w różnych częściach stolicy Wielkopolski, z których mogą korzystać bezpłatnie.
– Na nośnikach oprócz plakatów komitetów, pojawią się także praktyczne informacje wyborcze, m.in. dotyczące podziału miasta na obwody czy zasad głosowania – informują urzędnicy.
Mimo, że w Poznaniu obowiązuje uchwała krajobrazowa, która reguluje co, gdzie i jaką reklamę można zwiesić, to w przypadku afiszów jest inaczej.
Kodeks wyborczy ważniejszy
– W hierarchii aktów prawnych kodeks wyborczy stoi ponad zapisami aktu prawa miejscowego, jakim jest uchwała krajobrazowa, dlatego nie może ona zakazywać albo ograniczać wywieszania plakatów przez komitety wyborcze – mówi Piotr Sobczak, dyrektor Wydziału Urbanistyki i Architektury UMP.
Zgodnie z kodeksem afisz polityczny kandydatów i hasła mogą być powieszone m.in. na ścianach budynków, latarniach czy ogrodzeniach,. Stać tak się może wyłącznie po uzyskaniu zgody zarządcy obiektu. Dokument ten zobowiązuje także komitety do usunięcie plakatów w ciągu 30 dni, licząc od dnia wyborów.
Czytaj także: PiS = drożyzna. Plakaty PO w Poznaniu