W 2025 r. Andersia Silver będzie najwyższym budynkiem w Poznaniu i w całym województwie. Tym samym zmieni się lista najwyższych budynków w stolicy Wielkopolski. Do tej pory liderem było Collegium Altum.
Pierwszy wieżowiec w Poznaniu powstał zaraz po II wojnie światowej. Mowa o budynku, który swoją późniejszą nazwę wziął od najemcy – Miastoprojekt.
Budynek Miastoprojektu na rogu ul. Powstańców Wielkopolskich i Alei Niepodległości został zaprojektowany przez Stanisława Pogórskiego i Tadeusza Płończaka w 1948 r. Trzy lata później oddano go do użytku. Ma 11 kondygnacji i 42 metry wysokości.
Collegium Altum – 103,35 m
W 1991 r. oddano do użytku Collegium Altum, mieszczące się na ul. Powstańców Wielkopolskich 16. Powstał według projektu Lecha Sternala, Witolda Milewskiego i Zygmunta Skupniewicza. Od przygotowania projektu do ukończenia budowy minęło 27 lat.
Studium programowe budynku zaczęło powstawać od 1968 r. Przeznaczone było dla ówczesnej Wyższej Szkoły Ekonomicznej. Pierwsze prace ruszyły w 1974 r. Część wysoka, czyli dydaktyczna, została oddana do użytku we wrześniu 1991 r., natomiast niska, składająca się z biblioteki, ukończono w listopadzie 1995 r.
Co ciekawe, w trakcie budowy przeprowadzoną trudną technicznie operację montażu masztu telewizyjnego na szczycie obiektu. Zamontowanie elementu z użyciem śmigłowca Przedsiębiorstwa Produkcji i Montażu Urządzeń Instalacyjnych i Konstrukcji Budowlanych „Instal” z Nasielska przeprowadzono 20 sierpnia 1983 r. w ciągu pięciu minut (od 9.45 do 9.50). Pierwsza próba była nieudana ze względu na silny wiatr.
Wieżowiec ma 78,45 m wysokości (103,35 m z 25-metrowym masztem). Na 22 kondygnacjach znajduje się 485 pomieszczeń, w tym 43 sale dydaktyczne. Budynek wykonano stosując stalową konstrukcję szkieletową, zaś elewację wyłożono charakterystycznymi, czerwonymi płytami z metalu.
Andersia Tower – 102,1 m
Ten mierzący 102,1 m wysokości budynek jest biurowcem klasy A. Posiada 22 kondygnacje: 20 nadziemnych i dwie podziemne, zaś jego łączona powierzchnia wynosi 44 tys. metrów kwadratowych.
W wieżowcu znajdują się biura, hotel czterogwiazdkowy ze 171 pokojami oraz punkty usługowe. Goście hotelowi mają do dyspozycji basen, klub fitness, saunę, łaźnię parową oraz zaplecze konferencyjno-bankietowe. Budynek wyposażony jest w systemy: ochrony przeciwpożarowej, nagłośnienia budynku, monitoringu wind, elektrycznego dozoru kluczy czy zasilania awaryjnego.
Andersia Tower został zbudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przez Von der Heyden Group i miasto Poznań. Projekt wykonała Pracownia Architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich. Wieżowiec oddano do użytku latem 2007 r.
Poznań Financial Centre – 91 m
Gdy oddano go do użytku w 2001 r., został najwyższym budynkiem w Poznaniu. Poznańskie Centrum Finansowe zostało usytuowane na Placu Andersa. Jest biurowcem klasy A, liczącym 91 m wysokości i posiadającym 20 kondygnacji: 18 nadziemnych i dwie podziemne.
Powierzchnia użytkowa wieżowca wynosi 22 tys. metrów kwadratowych. Budynek został wybudowany według projektu Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich.
Przed budynkiem znajduje się pomnik Cyryla Ratajskiego, legendarnego prezydenta Poznania. Rzeźbę odsłonięto w 2002 r., a jej autorem jest Jan Kucz.
Delta 4 – 73 m
To wysokościowiec, który powstał przy ul. Towarowej. Jego budowa rozpoczęła się w styczniu 2017 r., a zakończyła się we wrześniu 2020 r.
Projekt gmachu powstał w Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich, sam zaś jest projektem inwestycyjnym Ataneru. W jego pobliżu stoją zespół mieszkalny Delta 3, budynek Delta i budynek Towarowa 41.
Na dachu budynku znajduje się taras o powierzchni 180 metrów kwadratowych, który jest przeznaczony wyłącznie dla mieszkańców. Dodatkowo mieszkańcy mogą korzystać z siłowni.
Novotel Poznań Centrum – 68 m
Największy hotel w Poznaniu, który pierwotnie był znany pod nazwą Hotel Orbis Poznań. Koncepcja budowy hotelu przy ul. Marchlewskiego (obecnie ul. Królowej Jadwigi) powstała jeszcze w latach 60. XX wieku.
Inicjatorem inwestycji był sekretarz ekonomiczny Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Poznaniu, Alfred Kowalski. W planie szczegółowym zagospodarowania przestrzennego śródmieścia przewidziano hotel na tysiąc miejsc hotelowych i 800 gastronomicznych oraz kino (900 miejsc) i operetkę (tysiąc miejsc).
Ostatecznie z koncepcji wykreślono kino. W 1972 r. rozpisano konkurs na opracowanie projektu hotelu i projektu architektoniczno-urbanistycznego. Konkurs ten wygrał zespół: Jerzy Buszkiewicz, Jan Kopydłowski i Zenon Stępniowski. Natomiast operetkę wybudować mieli: Zdzisław Jońca, Janusz Olszewski i Ryszard Trzaska.
Prace przygotowawcze rozpoczęły się 29 marca 1974 r. Głównym inwestorem był Zarząd Inwestycji Hoteli „Orbis”, zaś wykonawcą – Poznańskie Przedsiębiorstwo Budowlane nr 3. Prace projektowe realizował Zakład Projektowania i Usług Inwestycyjnych „Inwestprojekt” Wojewódzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Głównym projektantem hotelu został Jerzy Liśniewicz, wraz z nim w zespole autorskim pracowali Jerzy Buszkiewicz, Janusz Lenartowicz i Józef Maciejewski.
Budowa rozpoczęła się 3 marca 1975 r. Budynek wysoki powstał w technologii wielkiej płyty winogradzkiej. Montaż części mieszkalnej został rozpoczęty 30 czerwca 1976 r., a 1 maja 1977 r. na hotelu zawisła wiecha. 24 maja 1978 r. został dokonany odbiór końcowy budynku, a trzy dni później odbyło się otwarcie. Hotel pierwszych gości mógł przyjąć 5 czerwca 1978 r.
Budynek liczy 21 kondygnacji, z czego w momencie powstania 16 zajmowały pokoje dla gości. Posiadał 994 miejsca noclegowe i 1160 gastronomicznych. Przed budynkiem wzniesiono również dwupoziomowy parking i plac dla pieszych oświetlany z dwóch 17 m wież oświetleniowych.
Obecnie hotel posiada 480 klimatyzowanych pokoi jedno- i dwuosobowych, 15 apartamentów, pokoje dla osób z niepełnosprawnością, piętra dla niepalących i piętro executive.
Wieżowiec Bałtyk – 67 m
Budynek położony przy ul. Franklina Roosevelta, w pobliżu Ronda Kaponiera. Wcześniej w tym miejscu mieściło się kultowe kino „Bałtyk”.
Wieżowiec oglądany z każdej ze stron, budynek za każdym razem prezentuje się inaczej. Za całość koncepcji architektonicznej budynku odpowiada holenderska pracownia MVRDV pod kierunkiem Nathalie de Vries. Koncepcja powstała we współpracy z polskim biurem architektonicznym „NO Natkaniec Olechnicki Architekci”. Jest to pierwsza polska realizacja holenderskiej pracowni.
Powierzchnia budynku wynosi 25 tys. metrów kwadratowych, z czego największą część zajmuje powierzchnia biurowa – 12 tys. metrów kwadratowych. Na powierzchnię handlową przeznaczono 1350 metrów kwadratowych. Kolejne 750 metrów kwadratowych zajmuje restauracja, taras widokowy i „one-room hotel” – penthouse o powierzchni 100 metrów kwadratowych. Obiekt pełni głównie funkcję biurową, a dodatkowo handlowo-usługową.
Nowy Rynek E – 66 m
Nowy Rynek to projekt, który składa się z pięciu budynków o różnej funkcjonalności. Jego całkowita powierzchnia wynosi ponad 100 tysięcy metrów kwadratowych.
Budynek E zlokalizowany jest u zbiegu ul. Wierzbięcice i Matyi. Posiada częściowo zadaszony taras na ostatnim piętrze budynku, z którego będzie można podziwiać panoramę miasta.
Realizacja budynku E rozpoczęła się w kwietniu 2021 roku. Obiekt ma 15 kondygnacji i blisko 30 tys. metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Dla przyszłych pracowników przygotowano 160 miejsc postojowych dla rowerów oraz stacje do ładowania aut elektrycznych. Na tych bardziej zmotoryzowanych czekają 234 miejsca parkingowe.